contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

Tischtennis Bundesliga Bund 2020/21

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 6 6 0 0 18 2 16 12
2. TTC Neu-Ulm 4 4 0 0 12 5 7 8
3. ASV Grünwettersbach 6 4 2 0 14 11 3 8
4. TTC Schwalbe Bergneustadt 6 4 2 0 12 11 1 8
5. TTF Liebherr Ochsenhausen 3 3 0 0 9 2 7 6
6. 1. FC Saarbrücken-TT 7 3 4 0 16 12 4 6
7. SV Werder Bremen 7 3 4 0 11 15 -4 6
8. Post SV Mühlhausen 4 2 2 0 7 7 0 4
9. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 6 2 4 0 8 16 -8 4
10. TSV Bad Königshofen 5 1 4 0 9 12 -3 2
11. TTC Zugbrücke Grenzau 5 0 5 0 4 15 -11 0
12. TTC OE Bad Homburg 1987 5 0 5 0 3 15 -12 0
  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 3 3 0 0 9 1 8 6
2. TTF Liebherr Ochsenhausen 2 2 0 0 6 2 4 4
3. 1. FC Saarbrücken-TT 3 2 1 0 7 3 4 4
4. TTC Schwalbe Bergneustadt 3 2 1 0 6 4 2 4
5. ASV Grünwettersbach 3 2 1 0 6 5 1 4
6. TTC Neu-Ulm 1 1 0 0 3 1 2 2
7. TSV Bad Königshofen 2 1 1 0 4 3 1 2
8. SV Werder Bremen 3 1 2 0 5 7 -2 2
9. Post SV Mühlhausen 3 1 2 0 4 7 -3 2
10. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 3 1 2 0 4 8 -4 2
11. TTC Zugbrücke Grenzau 3 0 3 0 3 9 -6 0
12. TTC OE Bad Homburg 1987 3 0 3 0 2 9 -7 0
  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 2 2 0 0 6 1 5 4
2. TTC Schwalbe Bergneustadt 2 2 0 0 6 1 5 4
3. TTF Liebherr Ochsenhausen 2 2 0 0 6 2 4 4
4. TSV Bad Königshofen 1 1 0 0 3 0 3 2
5. TTC Neu-Ulm 1 1 0 0 3 1 2 2
6. 1. FC Saarbrücken-TT 2 1 1 0 4 3 1 2
7. ASV Grünwettersbach 2 1 1 0 3 4 -1 2
8. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 2 1 1 0 3 5 -2 2
9. TTC Zugbrücke Grenzau 2 0 2 0 2 6 -4 0
10. TTC OE Bad Homburg 1987 2 0 2 0 2 6 -4 0
11. SV Werder Bremen 2 0 2 0 2 6 -4 0
12. Post SV Mühlhausen 2 0 2 0 1 6 -5 0
  Team PL W L D + - +-  
1. TTC Schwalbe Bergneustadt 1 1 0 0 3 0 3 2
2. TSV Bad Königshofen 1 1 0 0 3 0 3 2
3. TTC Neu-Ulm 1 1 0 0 3 1 2 2
4. Borussia Düsseldorf 1 1 0 0 3 1 2 2
5. ASV Grünwettersbach 1 1 0 0 3 1 2 2
6. TTF Liebherr Ochsenhausen 1 1 0 0 3 1 2 2
7. 1. FC Saarbrücken-TT 1 0 1 0 1 3 -2 0
8. Post SV Mühlhausen 1 0 1 0 1 3 -2 0
9. TTC Zugbrücke Grenzau 1 0 1 0 1 3 -2 0
10. TTC OE Bad Homburg 1987 1 0 1 0 1 3 -2 0
11. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 1 0 1 0 0 3 -3 0
12. SV Werder Bremen 1 0 1 0 0 3 -3 0

Results

Round 1
2020-09-06 15:00
TTC OE Bad Homburg 1987 TTC Neu-Ulm   1:3
Gustavo Tsuboi Vladimir Sidorenko 5:11 11:7 5:11 11:6 11:4 3 :2
Lev Katsman Tiago Apolonia 11:8 12:14 7:11 10:12 1 :3
Rares Sipos Emmanuel Lebesson 5:11 11:6 5:11 6:11 1 :3
Gustavo Tsuboi Tiago Apolonia 9:11 8:11 9:11 0 :3

Round 1
2020-09-06 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt SV Werder Bremen   3:0
Benedikt Duda Marcelo Aguirre 11:8 11:5 11:1 3 :0
Alvaro Robles Mattias Falck 11:6 9:11 5:11 11:6 11:6 3 :2
Stefan Fegerl Kirill Gerassimenko 11:5 2:11 11:6 11:8 3 :1

Round 1
2020-09-06 15:00
TSV Bad Königshofen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:0
Bastian Steger Ruwen Filus 8:11 8:11 11:6 11:5 11:6 3 :2
Kilian Ort Quadri Aruna 3:11 11:8 11:7 11:9 3 :1
Filip Zeljko Fan Bo Meng 15:13 11:1 10:12 11:9 3 :1

Round 1
2020-09-06 15:00
Post SV Mühlhausen ASV Grünwettersbach   1:3
Daniel Habesohn Deni Kozul 9:11 11:7 11:4 11:5 3 :1
Ovidiu Ionescu Xi Wang 11:9 8:11 11:5 12:14 9:11 2 :3
Steffen Mengel Dang Qiu 9:11 11:7 6:11 11:5 8:11 2 :3
Daniel Habesohn Xi Wang 3:11 3:11 10:12 0 :3

Round 1
2020-09-06 15:00
Borussia Düsseldorf TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Anton Källberg Robin Devos 11:4 12:14 11:7 11:5 3 :1
Danny Heister Ioannis Sgouropoulos 12:10 5:11 9:11 3:11 1 :3
Ricardo Walther Cristian Pletea 9:11 11:6 12:10 11:6 3 :1
Anton Källberg Ioannis Sgouropoulos 11:6 11:4 13:11 3 :0

Round 1
2020-09-20 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen 1. FC Saarbrücken-TT   3:1
Hugo Calderano Darko Jorgic 11:3 11:8 4:11 11:5 3 :1
Kanak Jha Kun Shang 9:11 8:11 11:6 5:11 1 :3
Simon Gauzy Patrick Franziska 5:11 9:11 11:6 11:9 11:7 3 :2
Hugo Calderano Kun Shang 11:13 10:12 12:10 11:6 12:10 3 :2


Round 2
2020-09-27 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC OE Bad Homburg 1987   3:1
Benedikt Duda Nils Hohmeier 12:10 11:7 11:9 3 :0
Alvaro Robles Gustavo Tsuboi 3:11 3:11 7:11 0 :3
Stefan Fegerl Lev Katsman 11:8 11:5 6:11 6:11 11:9 3 :2
Benedikt Duda Gustavo Tsuboi 11:8 5:11 11:6 11:5 3 :1

Round 2
2020-09-27 15:00
ASV Grünwettersbach Borussia Düsseldorf   0:3
Dang Qiu Kristian Karlsson 11:8 8:11 10:12 9:11 1 :3
Tobias Rasmussen Anton Källberg 7:11 11:3 5:11 6:11 1 :3
Deni Kozul Ricardo Walther 8:11 11:9 11:7 5:11 9:11 2 :3

Round 2
2020-09-27 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell SV Werder Bremen   3:2
Ruwen Filus Kirill Gerassimenko 11:3 11:13 12:14 9:11 1 :3
Fan Bo Meng Mattias Falck 8:11 11:5 11:3 11:5 3 :1
Quadri Aruna Hunor Janos Szocs 11:9 11:9 11:5 3 :0
Ruwen Filus Mattias Falck 8:11 7:11 12:14 0 :3
Quadri Aruna / Fan Bo Meng Hunor Janos Szocs / Marcelo Aguirre 12:10 12:10 11:7 3 :0

Round 2
2020-09-27 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTF Liebherr Ochsenhausen   1:3
Ioannis Sgouropoulos Samuel Kulczycki 9:11 11:5 12:10 15:17 5:11 2 :3
Robin Devos Simon Gauzy 7:11 5:11 8:11 0 :3
Aleksandar Karakasevic Kanak Jha 11:3 11:7 12:10 3 :0
Ioannis Sgouropoulos Simon Gauzy 11:8 7:11 3:11 10:12 1 :3

Round 2
2020-09-27 15:00
1. FC Saarbrücken-TT Post SV Mühlhausen   3:0
Kun Shang Daniel Habesohn 11:7 11:3 11:8 3 :0
Patrick Franziska Ovidiu Ionescu 11:3 11:6 6:11 12:10 3 :1
Darko Jorgic Lubomir Jancarik 11:2 11:8 11:9 3 :0

Round 2
2020-10-02 19:00
TTC Zugbrücke Grenzau ASV Grünwettersbach   1:3
Aleksandar Karakasevic Deni Kozul 15:13 11:13 10:12 4:11 1 :3
Ioannis Sgouropoulos Dang Qiu 11:8 9:11 7:11 5:11 1 :3
Cristian Pletea Tobias Rasmussen 12:10 5:11 11:5 12:10 3 :1
Aleksandar Karakasevic Dang Qiu 11:13 11:8 6:11 4:11 1 :3


Round 3
2020-10-02 19:00
Borussia Düsseldorf TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Anton Källberg Stefan Fegerl 8:11 11:8 12:10 11:4 3 :1
Kristian Karlsson Benedikt Duda 11:8 10:12 5:11 11:4 12:10 3 :2
Ricardo Walther Alvaro Robles 11:6 11:7 7:11 10:12 13:11 3 :2

Round 3
2020-10-02 19:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC OE Bad Homburg 1987   3:0
Darko Jorgic Lev Katsman 11:8 11:6 11:5 3 :0
Kun Shang Rares Sipos 11:9 11:7 8:11 11:9 3 :1
Tomas Polansky Nils Hohmeier 11:7 9:11 11:6 10:12 11:5 3 :2

Round 3
2020-10-02 19:00
Post SV Mühlhausen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Steffen Mengel Fan Bo Meng 11:7 11:3 8:11 11:3 3 :1
Ovidiu Ionescu Quadri Aruna 12:10 7:11 11:9 8:11 10:12 2 :3
Daniel Habesohn Ruwen Filus 11:9 11:6 11:9 3 :0
Steffen Mengel Quadri Aruna 3:11 11:4 11:6 10:12 13:11 3 :2

Round 3
2020-10-02 19:00
SV Werder Bremen TSV Bad Königshofen   3:1
Mattias Falck Abdel-Kader Salifou 11:8 11:5 11:4 3 :0
Marcelo Aguirre Bastian Steger 4:11 6:11 0:11 0 :3
Kirill Gerassimenko Kilian Ort 11:9 12:10 10:12 11:9 3 :1
Mattias Falck Bastian Steger 11:5 11:7 11:6 3 :0

Round 3
2020-10-09 19:00
ASV Grünwettersbach 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Xi Wang Darko Jorgic 10:12 11:8 11:8 11:8 3 :1
Deni Kozul Patrick Franziska 11:4 5:11 9:11 6:11 1 :3
Dang Qiu Kun Shang 10:12 8:11 12:14 0 :3
Xi Wang Patrick Franziska 11:9 6:11 12:10 11:9 3 :1
Dang Qiu / Tobias Rasmussen Kun Shang / Darko Jorgic 11:6 11:5 11:6 3 :0

Round 3
2020-10-11 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Schwalbe Bergneustadt   2:3
Bastian Steger Stefan Fegerl 11:5 11:9 4:11 12:10 3 :1
Abdel-Kader Salifou Benedikt Duda 12:14 7:11 11:8 13:15 1 :3
Kilian Ort Alvaro Robles 11:8 11:7 11:6 3 :0
Bastian Steger Benedikt Duda 10:12 6:11 12:10 9:11 1 :3
Kilian Ort / Filip Zeljko Alvaro Robles / Stefan Fegerl 6:11 8:11 12:14 0 :3


Round 4
2020-10-11 15:00
SV Werder Bremen Borussia Düsseldorf   0:3
Mattias Falck Kristian Karlsson 6:11 11:6 4:11 7:11 1 :3
Kirill Gerassimenko Anton Källberg 4:11 9:11 9:11 0 :3
Hunor Janos Szocs Ricardo Walther 12:10 9:11 10:12 8:11 1 :3

Round 4
2020-10-11 15:00
ASV Grünwettersbach TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Xi Wang Fan Bo Meng 11:6 11:6 11:9 3 :0
Tobias Rasmussen Quadri Aruna 5:11 8:11 8:11 0 :3
Dang Qiu Ruwen Filus 11:5 11:7 11:3 3 :0
Xi Wang Quadri Aruna 4:11 11:6 12:10 11:9 3 :1

Round 4
2020-10-17 19:00
Borussia Düsseldorf TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:0
Anton Källberg Quadri Aruna 12:10 11:7 12:10 3 :0
Kristian Karlsson Ruwen Filus 11:9 11:8 8:11 11:6 3 :1
Ricardo Walther Fan Bo Meng 11:2 12:10 11:3 3 :0

Round 4
2020-10-18 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Neu-Ulm   2:3
Bastian Steger Vladimir Sidorenko 11:3 11:3 11:3 3 :0
Filip Zeljko Emmanuel Lebesson 11:13 4:11 11:8 11:8 11:6 3 :2
Abdel-Kader Salifou Tiago Apolonia 8:11 6:11 5:11 0 :3
Bastian Steger Emmanuel Lebesson 8:11 7:11 3:11 0 :3
Abdel-Kader Salifou / Filip Zeljko Tiago Apolonia / Vladimir Sidorenko 11:9 12:10 7:11 10:12 10:12 2 :3

Round 4
2020-10-20 19:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Patrick Franziska Stefan Fegerl 15:17 11:6 11:8 11:6 3 :1
Kun Shang Benedikt Duda 11:8 13:11 11:3 3 :0
Darko Jorgic Alvaro Robles 11:9 13:11 7:11 11:5 3 :1

Round 4
2020-10-20 19:00
SV Werder Bremen TTC OE Bad Homburg 1987   3:1
Mattias Falck Rares Sipos 9:11 11:13 11:4 11:6 11:9 3 :2
Kirill Gerassimenko Lev Katsman 11:7 9:11 11:8 11:7 3 :1
Hunor Janos Szocs Gustavo Tsuboi 8:11 8:11 12:10 12:10 7:11 2 :3
Mattias Falck Lev Katsman 9:11 12:10 7:11 11:5 11:8 3 :2


Round 5
2020-10-23 19:00
TTC Neu-Ulm 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Emmanuel Lebesson Kun Shang 12:10 3:11 11:8 9:11 8:11 2 :3
Vladimir Sidorenko Patrick Franziska 11:5 11:13 8:11 6:11 1 :3
Tiago Apolonia Darko Jorgic 7:11 11:9 11:6 9:11 11:7 3 :2
Emmanuel Lebesson Patrick Franziska 11:7 11:5 9:11 13:11 3 :1
Tiago Apolonia / Vladimir Sidorenko Kun Shang / Darko Jorgic 11:6 6:11 12:10 5:11 11:7 3 :2

Round 5
2020-10-23 19:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTF Liebherr Ochsenhausen   -:-

Round 5
2020-10-23 19:00
TTC Zugbrücke Grenzau SV Werder Bremen   1:3
Cristian Pletea Marcelo Aguirre 11:6 8:11 11:2 14:12 3 :1
Aleksandar Karakasevic Mattias Falck 4:11 5:11 11:9 3:11 1 :3
Ioannis Sgouropoulos Kirill Gerassimenko 9:11 10:12 6:11 0 :3
Cristian Pletea Mattias Falck 6:11 3:11 9:11 0 :3

Round 5
2020-10-25 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTC Neu-Ulm   0:3
Cristian Pletea Tiago Apolonia 10:12 10:12 7:11 0 :3
Aleksandar Karakasevic Emmanuel Lebesson 7:11 6:11 11:9 10:12 1 :3
Ioannis Sgouropoulos Vladimir Sidorenko 11:9 13:11 3:11 9:11 3:11 2 :3

Round 5
2020-10-25 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt ASV Grünwettersbach   3:2
Benedikt Duda Deni Kozul 11:4 9:11 6:11 11:5 11:8 3 :2
Stefan Fegerl Xi Wang 7:11 5:11 14:12 6:11 1 :3
Alvaro Robles Dang Qiu 10:12 14:16 11:9 11:8 11:7 3 :2
Benedikt Duda Xi Wang 11:7 8:11 9:11 11:9 8:11 2 :3
Alvaro Robles / Stefan Fegerl Dang Qiu / Tobias Rasmussen 11:7 11:5 6:11 11:5 3 :1

Round 5
2020-10-25 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen SV Werder Bremen   3:0
Hugo Calderano Hunor Janos Szocs 11:6 11:13 11:8 11:5 3 :1
Kanak Jha Kirill Gerassimenko 11:8 11:6 11:8 3 :0
Simon Gauzy Mattias Falck 11:7 12:10 11:5 3 :0


Round 6
2020-10-25 15:00
Borussia Düsseldorf TSV Bad Königshofen   3:1
Anton Källberg Filip Zeljko 11:8 11:4 11:4 3 :0
Timo Boll Bastian Steger 11:7 15:13 11:9 3 :0
Ricardo Walther Kilian Ort 11:7 6:11 8:11 10:12 1 :3
Anton Källberg Bastian Steger 11:4 12:10 11:9 3 :0

Round 6
2020-10-25 15:00
Post SV Mühlhausen TTC OE Bad Homburg 1987   3:0
Steffen Mengel Nils Hohmeier 11:7 11:2 11:5 3 :0
Lubomir Jancarik Rares Sipos 11:7 11:9 8:11 11:8 3 :1
Daniel Habesohn Lev Katsman 11:8 11:4 9:11 11:6 3 :1

Round 6
2020-10-25 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Ruwen Filus Patrick Franziska 5:11 6:11 10:12 0 :3
Fan Bo Meng Kun Shang 7:11 11:8 7:11 9:11 1 :3
Quadri Aruna Darko Jorgic 11:5 11:9 11:2 3 :0
Ruwen Filus Kun Shang 11:8 11:5 8:11 11:7 3 :1
Quadri Aruna / Fan Bo Meng Patrick Franziska / Darko Jorgic 11:5 15:13 11:7 3 :0

Teams & Players

Teams Players
TTC Schwalbe Bergneustadt BENEDIKT Duda , ALVARO Robles , STEFAN Fegerl , ALBERTO Miño
TSV Bad Königshofen BASTIAN Steger , ABDEL-KADER Salifou , KILIAN Ort , FILIP Zeljko
TTC Neu-Ulm SHUAI Hao , EMMANUEL Lebesson , TIAGO Apolonia , VLADIMIR Sidorenko , KAY Stumper , DMITRIJ Mazunov
Borussia Düsseldorf TIMO Boll , KRISTIAN Karlsson , RICARDO Walther , ANTON Källberg , SHARATH KAMAL Achanta , DANNY Heister
ASV Grünwettersbach XI Wang , DANG Qiu , MINHA Hwang , DENI Kozul
TTF Liebherr Ochsenhausen HUGO Calderano , SIMON Gauzy , KANAK Jha , MACIEJ Kubik , SAMUEL Kulczycki
1. FC Saarbrücken-TT KUN Shang , PATRICK Franziska , DARKO Jorgic
Post SV Mühlhausen OVIDIU Ionescu , STEFFEN Mengel , DANIEL Habesohn , LUBOMIR Jancarik
TTC Zugbrücke Grenzau IOANNIS Sgouropoulos , CRISTIAN Pletea , ALEKSANDAR Karakasevic , ROBIN Devos
TTC OE Bad Homburg 1987 GUSTAVO Tsuboi , LEV Katsman , RARES Sipos
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell QUADRI Aruna , RUWEN Filus , SIU HANG Lam , FAN BO Meng
SV Werder Bremen MATTIAS Falck , KIRILL Gerassimenko , HUNOR JANOS Szocs , MARCELO Aguirre , CRISTIAN Tamas

Latest Tweets by ittfworld