contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

Tischtennis Bundesliga Bund 2019/20

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. 1. FC Saarbrücken-TT 11 9 2 0 31 12 19 18
2. Borussia Düsseldorf 11 9 2 0 28 14 14 18
3. SV Werder Bremen 11 8 3 0 28 18 10 16
4. TTF Liebherr Ochsenhausen 11 8 3 0 26 17 9 16
5. TTC Schwalbe Bergneustadt 11 6 5 0 24 20 4 12
6. ASV Grünwettersbach 11 6 5 0 22 22 0 12
7. TTC Neu-Ulm 11 5 6 0 24 24 0 10
8. Post SV Mühlhausen 11 5 6 0 19 20 -1 10
9. TSV Bad Königshofen 11 5 6 0 21 22 -1 10
10. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 11 4 7 0 21 25 -4 8
11. TTC indeland Jülich 11 1 10 0 8 30 -22 2
12. TTC Zugbrücke Grenzau 11 0 11 0 5 33 -28 0
  Team PL W L D + - +-  
1. 1. FC Saarbrücken-TT 10 8 2 0 28 10 18 16
2. Borussia Düsseldorf 10 8 2 0 25 14 11 16
3. SV Werder Bremen 10 7 3 0 25 18 7 14
4. TTF Liebherr Ochsenhausen 10 7 3 0 23 17 6 14
5. TTC Schwalbe Bergneustadt 10 6 4 0 22 17 5 12
6. TTC Neu-Ulm 10 5 5 0 24 21 3 10
7. Post SV Mühlhausen 10 5 5 0 19 17 2 10
8. TSV Bad Königshofen 10 5 5 0 19 19 0 10
9. ASV Grünwettersbach 10 5 5 0 19 22 -3 10
10. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 10 3 7 0 18 23 -5 6
11. TTC indeland Jülich 10 1 9 0 8 27 -19 2
12. TTC Zugbrücke Grenzau 10 0 10 0 5 30 -25 0

Results

Round 1
2019-08-18 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen 1. FC Saarbrücken-TT   0:3
Hugo Calderano Tomas Polansky 10:12 9:11 12:10 11:9 8:11 2 :3
Simon Gauzy Patrick Franziska 9:11 11:6 11:9 6:11 8:11 2 :3
Stefan Fegerl Kun Shang 11:8 8:11 7:11 10:12 1 :3

Round 1
2019-08-18 19:00
ASV Grünwettersbach TTC Neu-Ulm   3:2
Xi Wang Abdel-Kader Salifou 11:9 11:4 7:11 11:6 3 :1
Dang Qiu Tiago Apolonia 12:14 15:13 11:8 12:10 3 :1
Sathiyan Gnanasekaran Gustavo Tsuboi 11:9 7:11 8:11 11:8 6:11 2 :3
Xi Wang Tiago Apolonia 11:9 10:12 3:11 17:15 6:11 2 :3
Dang Qiu Tobias Rasmussen Gustavo Tsuboi Abdel-Kader Salifou 12:10 11:6 5:11 8:11 11:8 3 :2

Round 1
2019-08-18 19:00
TSV Bad Königshofen TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Bastian Steger Mihai-Razvan Bobocica 11:9 11:5 11:8 3 :0
Kilian Ort Kanak Jha 13:11 11:5 11:7 3 :0
Mizuki Oikawa Ioannis Sgouropoulos 11:5 14:12 11:2 3 :0

Round 1
2019-08-18 19:00
Borussia Düsseldorf Post SV Mühlhausen   3:1
Timo Boll Lubomir Jancarik 11:4 11:9 9:11 11:9 3 :1
Ricardo Walther Steffen Mengel 8:11 8:11 9:11 0 :3
Anton Källberg Daniel Habesohn 11:13 11:8 8:11 11:2 11:7 3 :2
Timo Boll Steffen Mengel 6:11 11:4 10:12 11:7 11:6 3 :2

Round 1
2019-08-19 15:00
SV Werder Bremen TTC indeland Jülich   3:0
Mattias Falck Robin Devos 11:6 11:6 3:11 12:10 3 :1
Hunor Janos Szocs Deni Kozul 11:5 6:11 11:5 11:9 3 :1
Kirill Gerassimenko Dennis Klein 11:9 7:11 11:6 11:6 3 :1

Round 1
2019-08-19 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:0
Alvaro Robles Qing Yu Meng 11:6 11:6 12:10 3 :0
Benedikt Duda Ruwen Filus 11:4 11:6 11:4 3 :0
Paul Drinkhall Fan Bo Meng 11:7 11:7 9:11 11:3 3 :1


Round 2
2019-08-26 15:00
TTC Neu-Ulm Post SV Mühlhausen   1:3
Tiago Apolonia Ovidiu Ionescu 10:12 11:9 11:8 12:10 3 :1
Viktor Brodd Daniel Habesohn 11:6 8:11 8:11 9:11 1 :3
Gustavo Tsuboi Steffen Mengel 9:11 5:11 11:7 11:8 10:12 2 :3
Tiago Apolonia Daniel Habesohn 11:9 7:11 7:11 7:11 1 :3

Round 2
2019-08-26 15:00
1. FC Saarbrücken-TT Borussia Düsseldorf   3:0
Kun Shang Ricardo Walther 11:5 11:2 9:11 11:8 3 :1
Darko Jorgic Anton Källberg 11:8 11:7 11:4 3 :0
Cristian Pletea Danny Heister 11:9 11:4 11:4 3 :0

Round 2
2019-08-26 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTF Liebherr Ochsenhausen   3:1
Tomislav Pucar Stefan Fegerl 4:11 8:11 11:9 11:9 11:8 3 :2
Ruwen Filus Simon Gauzy 4:11 11:8 11:6 7:11 11:6 3 :2
Fan Bo Meng Vladimir Sidorenko 0:11 7:11 10:12 0 :3
Tomislav Pucar Simon Gauzy 11:6 11:5 11:7 3 :0

Round 2
2019-08-26 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTC Schwalbe Bergneustadt   0:3
Kanak Jha Paul Drinkhall 11:6 8:11 7:11 11:4 5:11 2 :3
Anders Lind Benedikt Duda 11:9 12:14 10:12 9:11 1 :3
Ioannis Sgouropoulos Alvaro Robles 11:13 5:11 11:4 9:11 1 :3

Round 2
2019-08-26 15:00
TTC indeland Jülich TSV Bad Königshofen   1:3
Deni Kozul Mizuki Oikawa 7:11 9:11 9:11 0 :3
Dennis Klein Bastian Steger 6:11 9:11 12:10 8:11 1 :3
Robin Devos Kilian Ort 13:11 11:9 9:11 11:6 3 :1
Deni Kozul Bastian Steger 11:5 1:11 7:11 7:11 1 :3

Round 2
2019-08-26 15:00
ASV Grünwettersbach SV Werder Bremen   2:3
Xi Wang Hunor Janos Szocs 8:11 9:11 11:5 11:9 11:6 3 :2
Tobias Rasmussen Mattias Falck 6:11 12:10 11:8 11:8 3 :1
Dang Qiu Kirill Gerassimenko 5:11 7:11 2:11 0 :3
Xi Wang Mattias Falck 11:6 9:11 6:11 5:11 1 :3
Dang Qiu Tobias Rasmussen Kirill Gerassimenko Hunor Janos Szocs 6:11 4:11 11:9 11:8 6:11 2 :3


Round 3
2019-09-11 19:00
TTC Neu-Ulm SV Werder Bremen   2:3
Tiago Apolonia Hunor Janos Szocs 9:11 8:11 11:8 8:11 1 :3
Abdel-Kader Salifou Mattias Falck 4:11 11:6 3:11 11:6 11:8 3 :2
Kay Stumper Kirill Gerassimenko 7:11 11:7 7:11 8:11 1 :3
Tiago Apolonia Mattias Falck 11:5 6:11 16:14 8:11 12:10 3 :2
Abdel-Kader Salifou Kay Stumper Kirill Gerassimenko Hunor Janos Szocs 8:11 4:11 11:4 11:13 1 :3

Round 3
2019-09-14 20:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC indeland Jülich   3:1
Benedikt Duda Ewout Oostwouder 22:20 11:7 7:11 11:5 3 :1
Alvaro Robles Deni Kozul 11:8 12:10 11:9 3 :0
Paul Drinkhall Robin Devos 11:5 9:11 9:11 4:11 1 :3
Benedikt Duda Deni Kozul 11:2 11:5 11:4 3 :0

Round 3
2019-09-16 15:00
TSV Bad Königshofen ASV Grünwettersbach   3:0
Bastian Steger Dang Qiu 11:5 4:11 11:9 11:4 3 :1
Kilian Ort Xi Wang 7:11 11:6 8:11 11:8 14:12 3 :2
Mizuki Oikawa Tobias Rasmussen 11:9 8:11 14:12 11:8 3 :1

Round 3
2019-09-16 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Hugo Calderano Kanak Jha 12:10 11:9 11:9 3 :0
Jakub Dyjas Anders Lind 11:13 11:9 10:12 5:11 1 :3
Simon Gauzy Mihai-Razvan Bobocica 10:12 14:12 11:5 8:11 11:8 3 :2
Hugo Calderano Anders Lind 10:12 11:3 11:6 11:6 3 :1

Round 3
2019-09-16 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell Borussia Düsseldorf   2:3
Tomislav Pucar Omar Assar 11:6 8:11 16:14 11:9 3 :1
Ruwen Filus Ricardo Walther 7:11 11:9 9:11 3:11 1 :3
Fan Bo Meng Anton Källberg 11:6 5:11 7:11 4:11 1 :3
Tomislav Pucar Ricardo Walther 11:7 11:5 9:11 11:5 3 :1
Ruwen Filus Qing Yu Meng Omar Assar Anton Källberg 9:11 3:11 15:13 9:11 1 :3

Round 3
2019-09-16 15:00
Post SV Mühlhausen 1. FC Saarbrücken-TT   2:3
Daniel Habesohn Darko Jorgic 11:13 12:10 11:13 11:7 11:4 3 :2
Lubomir Jancarik Patrick Franziska 10:12 11:9 6:11 4:11 1 :3
Steffen Mengel Tomas Polansky 9:11 8:11 10:12 0 :3
Daniel Habesohn Patrick Franziska 7:11 11:7 11:8 12:10 3 :1
Lubomir Jancarik Ovidiu Ionescu Darko Jorgic Tomas Polansky 3:11 9:11 3:11 0 :3


Round 4
2019-09-21 19:00
TTC Neu-Ulm 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Tiago Apolonia Cristian Pletea 11:6 11:8 11:3 3 :0
Abdel-Kader Salifou Darko Jorgic 6:11 6:11 3:11 0 :3
Gustavo Tsuboi Tomas Polansky 3:11 11:5 11:13 9:11 1 :3
Tiago Apolonia Darko Jorgic 11:9 11:8 11:6 3 :0
Gustavo Tsuboi Abdel-Kader Salifou Cristian Pletea Tomas Polansky 8:11 16:14 11:6 11:9 3 :1

Round 4
2019-09-21 19:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell Post SV Mühlhausen   1:3
Ruwen Filus Ovidiu Ionescu 11:5 11:5 11:7 3 :0
Fan Bo Meng Daniel Habesohn 9:11 9:11 6:11 0 :3
Tomislav Pucar Steffen Mengel 8:11 13:15 8:11 0 :3
Ruwen Filus Daniel Habesohn 13:11 11:3 10:12 8:11 9:11 2 :3

Round 4
2019-09-21 19:00
TTC Zugbrücke Grenzau Borussia Düsseldorf   2:3
Anders Lind Omar Assar 5:11 5:11 11:6 5:11 1 :3
Ioannis Sgouropoulos Ricardo Walther 7:11 16:14 4:11 9:11 1 :3
Kanak Jha Anton Källberg 6:11 4:11 11:7 11:8 11:7 3 :2
Anders Lind Ricardo Walther 13:11 6:11 13:11 6:11 13:11 3 :2
Kanak Jha Mihai-Razvan Bobocica Omar Assar Anton Källberg 4:11 11:5 2:11 7:11 1 :3

Round 4
2019-09-21 19:00
TTC indeland Jülich TTF Liebherr Ochsenhausen   0:3
Robin Devos Stefan Fegerl 4:11 4:11 11:8 12:10 3:11 2 :3
Deni Kozul Jakub Dyjas 9:11 8:11 11:7 4:11 1 :3
Dennis Klein Vladimir Sidorenko 9:11 11:3 11:5 7:11 7:11 2 :3

Round 4
2019-09-21 19:00
ASV Grünwettersbach TTC Schwalbe Bergneustadt   3:1
Xi Wang Benedikt Duda 11:6 6:11 11:6 12:10 3 :1
Tobias Rasmussen Alvaro Robles 1:11 8:11 7:11 0 :3
Dang Qiu Paul Drinkhall 11:4 11:6 11:6 3 :0
Xi Wang Alvaro Robles 8:11 11:5 11:5 11:7 3 :1

Round 4
2019-09-25 19:00
SV Werder Bremen TSV Bad Königshofen   3:1
Mattias Falck Filip Zeljko 11:9 7:11 11:2 11:9 3 :1
Hunor Janos Szocs Bastian Steger 8:11 9:11 8:11 0 :3
Kirill Gerassimenko Mizuki Oikawa 13:11 11:8 11:3 3 :0
Mattias Falck Bastian Steger 12:10 11:6 12:10 3 :0


Round 5
2019-09-25 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen ASV Grünwettersbach   3:1
Hugo Calderano Tobias Rasmussen 11:7 12:10 11:8 3 :0
Simon Gauzy Xi Wang 7:11 5:11 11:7 11:5 8:11 2 :3
Jakub Dyjas Dang Qiu 12:10 9:11 11:8 6:11 11:8 3 :2
Hugo Calderano Xi Wang 11:4 11:8 9:11 11:4 3 :1

Round 5
2019-09-28 19:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Patrick Franziska Fan Bo Meng 11:2 11:6 11:8 3 :0
Tomas Polansky Ruwen Filus 12:10 7:11 8:11 11:9 6:11 2 :3
Darko Jorgic Tomislav Pucar 11:8 11:6 12:10 3 :0
Patrick Franziska Ruwen Filus 11:5 11:8 11:8 3 :0

Round 5
2019-09-30 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Neu-Ulm   3:2
Bastian Steger Gustavo Tsuboi 11:8 11:6 11:8 3 :0
Filip Zeljko Tiago Apolonia 9:11 5:11 6:11 0 :3
Mizuki Oikawa Abdel-Kader Salifou 7:11 11:6 11:2 7:11 12:10 3 :2
Bastian Steger Tiago Apolonia 10:12 8:11 9:11 0 :3
Mizuki Oikawa Filip Zeljko Gustavo Tsuboi Abdel-Kader Salifou 11:3 8:11 7:11 11:9 11:6 3 :2

Round 5
2019-09-30 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt SV Werder Bremen   3:2
Benedikt Duda Hunor Janos Szocs 11:8 11:7 11:4 3 :0
Alvaro Robles Mattias Falck 9:11 9:11 9:11 0 :3
Paul Drinkhall Kirill Gerassimenko 11:7 11:7 8:11 11:5 3 :1
Benedikt Duda Mattias Falck 10:12 5:11 10:12 0 :3
Alvaro Robles Paul Drinkhall Kirill Gerassimenko Hunor Janos Szocs 15:13 11:3 9:11 10:12 11:4 3 :2

Round 5
2019-09-30 15:00
Borussia Düsseldorf TTC indeland Jülich   3:0
Kristian Karlsson Ewout Oostwouder 11:6 11:7 11:2 3 :0
Anton Källberg Dennis Klein 11:6 13:11 11:8 3 :0
Ricardo Walther Robin Devos 11:3 9:11 11:7 5:11 11:4 3 :2

Round 5
2019-09-30 15:00
Post SV Mühlhausen TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Daniel Habesohn Anders Lind 8:11 15:13 11:9 11:6 3 :1
Ovidiu Ionescu Ioannis Sgouropoulos 11:2 11:5 11:6 3 :0
Steffen Mengel Mihai-Razvan Bobocica 11:9 8:11 11:13 11:9 11:9 3 :2


Round 6
2019-10-07 15:00
TTC Neu-Ulm TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Tiago Apolonia Fan Bo Meng 11:6 11:1 11:9 3 :0
Abdel-Kader Salifou Ruwen Filus 5:11 11:8 9:11 8:11 1 :3
Viktor Brodd Tomislav Pucar 12:10 11:8 6:11 10:12 11:6 3 :2
Tiago Apolonia Ruwen Filus 6:11 11:7 11:7 6:11 11:6 3 :2

Round 6
2019-10-07 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau 1. FC Saarbrücken-TT   1:3
Mihai-Razvan Bobocica Cristian Pletea 11:1 3:11 11:6 11:6 3 :1
Anders Lind Darko Jorgic 7:11 11:7 6:11 11:7 8:11 2 :3
Ioannis Sgouropoulos Kun Shang 11:13 11:13 4:11 0 :3
Mihai-Razvan Bobocica Darko Jorgic 11:9 4:11 6:11 9:11 1 :3

Round 6
2019-10-07 15:00
TTC indeland Jülich Post SV Mühlhausen   0:3
Robin Devos Ovidiu Ionescu 7:11 7:11 7:11 0 :3
Dennis Klein Steffen Mengel 10:12 7:11 12:10 12:14 1 :3
Deni Kozul Lubomir Jancarik 4:11 5:11 4:11 0 :3

Round 6
2019-10-07 15:00
ASV Grünwettersbach Borussia Düsseldorf   1:3
Xi Wang Ricardo Walther 8:11 11:9 11:5 11:3 3 :1
Dang Qiu Timo Boll 9:11 11:8 11:7 1:11 4:11 2 :3
Sathiyan Gnanasekaran Anton Källberg 15:17 7:11 6:11 0 :3
Xi Wang Timo Boll 15:13 2:11 10:12 4:11 1 :3

Round 6
2019-10-07 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Schwalbe Bergneustadt   3:1
Bastian Steger Paul Drinkhall 11:9 12:10 11:7 3 :0
Filip Zeljko Alvaro Robles 9:11 10:12 8:11 0 :3
Mizuki Oikawa Benedikt Duda 11:7 11:8 1:11 13:11 3 :1
Bastian Steger Alvaro Robles 12:10 5:11 11:7 11:4 3 :1

Round 6
2019-10-08 19:00
SV Werder Bremen TTF Liebherr Ochsenhausen   1:3
Mattias Falck Stefan Fegerl 7:11 11:2 11:7 11:7 3 :1
Marcelo Aguirre Hugo Calderano 8:11 10:12 9:11 0 :3
Kirill Gerassimenko Simon Gauzy 2:11 5:11 11:9 11:8 6:11 2 :3
Mattias Falck Hugo Calderano 6:11 5:11 6:11 0 :3


Round 7
2019-10-19 19:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC Neu-Ulm   3:2
Benedikt Duda Tiago Apolonia 11:4 11:7 11:6 3 :0
Paul Drinkhall JaeHyeon An 11:8 11:7 11:8 3 :0
Alvaro Robles Viktor Brodd 11:7 11:13 9:11 11:6 8:11 2 :3
Benedikt Duda JaeHyeon An 8:11 11:8 3:11 9:11 1 :3
Alvaro Robles Paul Drinkhall Tiago Apolonia Viktor Brodd 8:11 11:7 13:11 9:11 11:6 3 :2

Round 7
2019-10-19 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TSV Bad Königshofen   3:2
Hugo Calderano Filip Zeljko 12:10 5:11 11:6 9:11 11:3 3 :2
Stefan Fegerl Bastian Steger 3:11 10:12 1:11 0 :3
Vladimir Sidorenko Mizuki Oikawa 9:11 11:13 9:11 0 :3
Hugo Calderano Bastian Steger 11:6 15:13 11:8 3 :0
Stefan Fegerl Vladimir Sidorenko Mizuki Oikawa Filip Zeljko 11:7 11:7 11:6 3 :0

Round 7
2019-10-19 19:00
Post SV Mühlhausen ASV Grünwettersbach   1:3
Daniel Habesohn Sathiyan Gnanasekaran 9:11 11:7 5:11 11:13 1 :3
Steffen Mengel Dang Qiu 14:12 8:11 12:10 11:8 3 :1
Ovidiu Ionescu Xi Wang 11:7 8:11 10:12 9:11 1 :3
Daniel Habesohn Dang Qiu 11:9 12:10 9:11 9:11 8:11 2 :3

Round 7
2019-10-19 19:00
TTC indeland Jülich 1. FC Saarbrücken-TT   0:3
Robin Devos Kun Shang 7:11 11:6 11:6 7:11 8:11 2 :3
Deni Kozul Darko Jorgic 14:12 4:11 5:11 6:11 1 :3
Dennis Klein Tomas Polansky 11:7 8:11 8:11 7:11 1 :3

Round 7
2019-10-19 19:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Ruwen Filus Mihai-Razvan Bobocica 11:3 11:6 14:12 3 :0
Tomislav Pucar Kanak Jha 11:8 8:11 14:12 11:9 3 :1
Fan Bo Meng Anders Lind 11:9 4:11 11:7 7:11 11:7 3 :2

Round 7
2019-10-23 19:00
Borussia Düsseldorf SV Werder Bremen   3:1
Ricardo Walther Marcelo Aguirre 8:11 12:10 11:4 8:11 8:11 2 :3
Anton Källberg Kirill Gerassimenko 11:5 9:11 9:11 11:0 12:10 3 :2
Timo Boll Hunor Janos Szocs 7:11 11:5 11:4 11:9 3 :1
Kristian Karlsson Kirill Gerassimenko 11:4 11:6 11:7 3 :0


Round 8
2019-10-27 15:00
TTC indeland Jülich TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   1:3
Deni Kozul Tomislav Pucar 6:11 6:11 9:11 0 :3
Dennis Klein Ruwen Filus 4:11 9:11 11:13 0 :3
Robin Devos Fan Bo Meng 11:8 11:6 11:4 3 :0
Deni Kozul Ruwen Filus 11:9 1:11 5:11 14:16 1 :3

Round 8
2019-10-27 15:00
ASV Grünwettersbach 1. FC Saarbrücken-TT   0:3
Xi Wang Patrick Franziska 8:11 6:11 2:11 0 :3
Tobias Rasmussen Darko Jorgic 5:11 5:11 11:7 8:11 1 :3
Dang Qiu Kun Shang 11:9 7:11 11:7 8:11 7:11 2 :3

Round 8
2019-10-27 15:00
SV Werder Bremen Post SV Mühlhausen   3:0
Mattias Falck Lubomir Jancarik 11:8 11:3 11:4 3 :0
Hunor Janos Szocs Daniel Habesohn 9:11 11:9 11:8 11:4 3 :1
Kirill Gerassimenko Ovidiu Ionescu 11:5 7:11 9:11 12:10 11:6 3 :2

Round 8
2019-10-27 15:00
TSV Bad Königshofen Borussia Düsseldorf   1:3
Bastian Steger Anton Källberg 11:4 12:10 8:11 11:7 3 :1
Koudai Hiraya Timo Boll 0:11 6:11 7:11 0 :3
Filip Zeljko Ricardo Walther 8:11 11:9 5:11 12:10 8:11 2 :3
Bastian Steger Timo Boll 11:8 1:11 9:11 9:11 1 :3

Round 8
2019-10-27 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTF Liebherr Ochsenhausen   2:3
Benedikt Duda Jakub Dyjas 5:11 11:9 7:11 11:8 11:8 3 :2
Alvaro Robles Simon Gauzy 7:11 6:11 9:11 0 :3
Paul Drinkhall Stefan Fegerl 4:11 10:12 11:5 7:11 1 :3
Benedikt Duda Simon Gauzy 11:7 9:11 11:2 11:3 3 :1
Alvaro Robles Paul Drinkhall Stefan Fegerl Vladimir Sidorenko 12:10 10:12 9:11 10:12 1 :3

Round 8
2019-10-28 19:00
TTC Neu-Ulm TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
JaeHyeon An Mihai-Razvan Bobocica 1:11 11:9 8:11 11:9 11:9 3 :2
Viktor Brodd Kanak Jha 11:8 7:11 11:4 12:10 3 :1
Tiago Apolonia Anders Lind 11:9 3:11 11:8 6:11 11:4 3 :2


Round 9
2019-11-03 15:00
TTC Neu-Ulm TTF Liebherr Ochsenhausen   3:1
JaeHyeon An Vladimir Sidorenko 11:8 11:8 11:8 3 :0
Viktor Brodd Jakub Dyjas 9:11 14:16 11:9 6:11 1 :3
Tiago Apolonia Stefan Fegerl 7:11 11:7 11:5 11:5 3 :1
JaeHyeon An Jakub Dyjas 14:12 11:7 15:13 3 :0

Round 9
2019-11-03 15:00
Borussia Düsseldorf TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Timo Boll Alberto Miño 11:8 11:3 11:8 3 :0
Omar Assar Benedikt Duda 11:2 6:11 11:4 8:11 11:7 3 :2
Kristian Karlsson Alvaro Robles 11:6 17:15 11:9 3 :0

Round 9
2019-11-03 15:00
Post SV Mühlhausen TSV Bad Königshofen   3:0
Ovidiu Ionescu Filip Zeljko 4:11 11:7 11:6 11:7 3 :1
Lubomir Jancarik Bastian Steger 11:8 11:4 11:9 3 :0
Daniel Habesohn Mizuki Oikawa 11:7 11:6 7:11 11:2 3 :1

Round 9
2019-11-03 15:00
1. FC Saarbrücken-TT SV Werder Bremen   2:3
Patrick Franziska Marcelo Aguirre 11:5 11:5 7:11 11:13 3:11 2 :3
Kun Shang Mattias Falck 11:5 11:9 15:13 3 :0
Darko Jorgic Kirill Gerassimenko 11:7 11:8 6:11 11:7 3 :1
Patrick Franziska Mattias Falck 11:2 11:4 6:11 9:11 10:12 2 :3
Kun Shang Tomas Polansky Hunor Janos Szocs Marcelo Aguirre 5:11 9:11 8:11 0 :3

Round 9
2019-11-03 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell ASV Grünwettersbach   2:3
Ruwen Filus Tobias Rasmussen 11:5 11:3 11:7 3 :0
Tomislav Pucar Xi Wang 9:11 11:9 11:8 11:9 3 :1
Fan Bo Meng Sathiyan Gnanasekaran 5:11 11:3 11:13 3:11 1 :3
Ruwen Filus Xi Wang 2:11 3:11 9:11 0 :3
Tomislav Pucar Fan Bo Meng Sathiyan Gnanasekaran Tobias Rasmussen 6:11 4:11 12:10 11:5 11:13 2 :3

Round 9
2019-11-03 15:00
TTC indeland Jülich TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Robin Devos Ioannis Sgouropoulos 11:9 5:11 11:8 11:9 3 :1
Deni Kozul Kanak Jha 11:7 8:11 6:11 11:7 11:9 3 :2
Dennis Klein Mihai-Razvan Bobocica 11:5 11:8 11:7 3 :0


Round 10
2019-11-10 15:00
TTC Neu-Ulm TTC indeland Jülich   3:2
JaeHyeon An Deni Kozul 10:12 11:7 11:5 3:11 6:11 2 :3
Viktor Brodd Robin Devos 11:6 8:11 8:11 11:5 10:12 2 :3
Tiago Apolonia Dennis Klein 11:7 12:10 11:5 3 :0
JaeHyeon An Robin Devos 11:7 11:4 11:2 3 :0
Tiago Apolonia Viktor Brodd Deni Kozul Ewout Oostwouder 11:9 11:5 11:8 3 :0

Round 10
2019-11-17 15:00
ASV Grünwettersbach TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Xi Wang Ioannis Sgouropoulos 11:8 15:13 11:8 3 :0
Dang Qiu Kanak Jha 11:3 11:9 11:8 3 :0
Tobias Rasmussen Anders Lind 8:11 7:11 3:11 0 :3
Xi Wang Mihai-Razvan Bobocica 11:8 11:8 11:8 3 :0

Round 10
2019-11-17 15:00
TSV Bad Königshofen 1. FC Saarbrücken-TT   0:3
Mizuki Oikawa Kun Shang 13:15 11:13 9:11 0 :3
Filip Zeljko Darko Jorgic 9:11 3:11 3:11 0 :3
Bastian Steger Patrick Franziska 11:7 8:11 9:11 6:11 1 :3

Round 10
2019-11-17 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt Post SV Mühlhausen   3:0
Benedikt Duda Steffen Mengel 6:11 12:10 15:17 15:13 11:8 3 :2
Alvaro Robles Daniel Habesohn 11:9 11:13 12:10 12:10 3 :1
Paul Drinkhall Ovidiu Ionescu 11:6 11:3 4:11 5:11 11:9 3 :2

Round 10
2019-11-17 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen Borussia Düsseldorf   3:1
Simon Gauzy Kristian Karlsson 11:5 13:11 11:9 3 :0
Jakub Dyjas Omar Assar 8:11 11:7 9:11 12:10 12:10 3 :2
Stefan Fegerl Ricardo Walther 6:11 8:11 3:11 0 :3
Simon Gauzy Omar Assar 11:5 4:11 11:9 10:12 11:9 3 :2

Round 10
2019-11-18 19:00
SV Werder Bremen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:2
Mattias Falck Qing Yu Meng 9:11 11:4 11:5 11:7 3 :1
Kirill Gerassimenko Tomislav Pucar 7:11 11:9 12:10 10:12 9:11 2 :3
Hunor Janos Szocs Ruwen Filus 10:12 5:11 7:11 0 :3
Mattias Falck Tomislav Pucar 11:9 11:5 8:11 11:9 3 :1
Hunor Janos Szocs Marcelo Aguirre Ruwen Filus Fan Bo Meng 11:7 11:7 11:7 3 :0


Round 11
2019-11-19 19:00
Post SV Mühlhausen TTF Liebherr Ochsenhausen   0:3
Daniel Habesohn Stefan Fegerl 12:10 8:11 11:5 9:11 8:11 2 :3
Ovidiu Ionescu Jakub Dyjas 7:11 8:11 10:12 0 :3
Lubomir Jancarik Simon Gauzy 3:11 9:11 11:9 8:11 1 :3

Round 11
2019-11-24 15:00
Borussia Düsseldorf TTC Neu-Ulm   3:0
Kristian Karlsson Viktor Brodd 11:7 11:5 11:6 3 :0
Ricardo Walther Gustavo Tsuboi 13:11 5:11 9:11 11:8 11:7 3 :2
Anton Källberg Abdel-Kader Salifou 5:11 11:7 11:1 11:3 3 :1

Round 11
2019-11-24 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC Schwalbe Bergneustadt   3:2
Darko Jorgic Alvaro Robles 12:14 11:6 11:3 14:12 3 :1
Tomas Polansky Benedikt Duda 9:11 12:14 11:2 11:9 11:4 3 :2
Kun Shang Paul Drinkhall 11:9 10:12 4:11 11:7 9:11 2 :3
Darko Jorgic Benedikt Duda 11:7 11:13 9:11 11:9 9:11 2 :3
Kun Shang Patrick Franziska Alvaro Robles Paul Drinkhall 11:6 11:6 11:9 3 :0

Teams & Players

Teams Players
1. FC Saarbrücken-TT
Borussia Düsseldorf
SV Werder Bremen
TTF Liebherr Ochsenhausen
TTC Schwalbe Bergneustadt BENEDIKT Duda , PAUL Drinkhall , ALVARO Robles
ASV Grünwettersbach XI Wang , SATHIYAN Gnanasekaran , DANG Qiu , TOBIAS Rasmussen
TTC Neu-Ulm SHUAI Hao , JAEHYEON An , TIAGO Apolonia , QINGLEI Cui , ABDEL-KADER Salifou , GUSTAVO Tsuboi , VIKTOR Brodd , KAY Stumper
Post SV Mühlhausen DANIEL Habesohn , STEFFEN Mengel , LUBOMIR Jancarik , OVIDIU Ionescu
TSV Bad Königshofen MIZUKI Oikawa , BASTIAN Steger , KILIAN Ort , FILIP Zeljko
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TOMISLAV Pucar , RUWEN Filus , QING YU Meng , FAN BO Meng
TTC indeland Jülich DENI Kozul , ROBIN Devos , DENNIS Klein , EWOUT Oostwouder
TTC Zugbrücke Grenzau ANDERS Lind , KANAK Jha , IOANNIS Sgouropoulos , MIHAI-RAZVAN Bobocica

Latest Tweets by ittfworld