contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

Tischtennis Bundesliga Bund 2018/19

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 10 8 2 0 28 12 16 16
2. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 10 8 2 0 26 14 12 16
3. 1. FC Saarbrücken-TT 10 7 3 0 26 15 11 14
4. TTF Liebherr Ochsenhausen 10 7 3 0 25 15 10 14
5. TTC Schwalbe Bergneustadt 10 7 3 0 22 21 1 14
6. ASV Grünwettersbach 10 6 4 0 24 16 8 12
7. TSV Bad Königshofen 10 4 6 0 20 24 -4 8
8. Post SV Mühlhausen 10 3 7 0 17 26 -9 6
9. TTC Zugbrücke Grenzau 10 3 7 0 14 24 -10 6
10. SV Werder Bremen 10 2 8 0 17 26 -9 4
11. TTC indeland Jülich 10 0 10 0 4 30 -26 0
  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 8 7 1 0 23 7 16 14
2. TTC Schwalbe Bergneustadt 8 7 1 0 21 15 6 14
3. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 9 7 2 0 23 12 11 14
4. TTF Liebherr Ochsenhausen 8 6 2 0 20 11 9 12
5. 1. FC Saarbrücken-TT 8 5 3 0 20 14 6 10
6. ASV Grünwettersbach 9 5 4 0 21 16 5 10
7. TSV Bad Königshofen 8 3 5 0 16 19 -3 6
8. SV Werder Bremen 8 2 6 0 13 20 -7 4
9. Post SV Mühlhausen 8 2 6 0 13 22 -9 4
10. TTC Zugbrücke Grenzau 8 1 7 0 8 21 -13 2
11. TTC indeland Jülich 8 0 8 0 3 24 -21 0

Results

Round 1
2018-12-02 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTC indeland Jülich   3:0
Kirill Gerassimenko Robin Devos 11:9 7:11 8:11 11:5 11:3 3 :2
Mihai-Razvan Bobocica Muhammed Emin Akar 11:2 11:1 11:2 3 :0
Marcelo Aguirre Martin Allegro 11:9 5:11 9:11 11:7 11:5 3 :2
Kirill Gerassimenko Muhammed Emin Akar :
Anders Lind / Mihai-Razvan Bobocica Robin Devos / Martin Allegro :

Round 1
2018-12-02 15:00
Post SV Mühlhausen TTC Schwalbe Bergneustadt   2:3
Daniel Habesohn Paul Drinkhall 7:11 11:8 11:8 6:11 11:9 3 :2
Ovidiu Ionescu Benedikt Duda 11:9 7:11 9:11 11:13 1 :3
Steffen Mengel Alvaro Robles 7:11 4:11 5:11 0 :3
Daniel Habesohn Benedikt Duda 7:11 11:8 11:7 11:4 3 :1
Ovidiu Ionescu / Steffen Mengel Paul Drinkhall / Alvaro Robles 6:11 7:11 11:9 4:11 1 :3

Round 1
2018-12-02 15:00
ASV Grünwettersbach TTF Liebherr Ochsenhausen   2:3
Ricardo Walther Stefan Fegerl 15:13 10:12 11:5 11:6 3 :1
Dang Qiu Jakub Dyjas 12:10 5:11 11:5 11:9 3 :1
Bojan Tokic Simon Gauzy 9:11 5:11 10:12 0 :3
Ricardo Walther Jakub Dyjas 11:6 9:11 2:11 11:5 8:11 2 :3
Bojan Tokic / Dang Qiu Simon Gauzy / Stefan Fegerl 11:9 4:11 4:11 9:11 1 :3

Round 1
2018-12-02 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell Borussia Düsseldorf   0:3
Xi Wang Sharath Kamal Achanta 11:7 5:11 11:13 8:11 1 :3
Ruwen Filus Timo Boll 8:11 7:11 12:10 7:11 1 :3
Tomislav Pucar Kristian Karlsson 9:11 11:6 8:11 6:11 1 :3
Xi Wang Timo Boll :
Ruwen Filus / Tomislav Pucar Sharath Kamal Achanta / Kristian Karlsson :

Round 1
2018-12-02 15:00
TSV Bad Königshofen SV Werder Bremen   3:1
Mizuki Oikawa Florent Lambiet 11:8 11:8 7:11 11:6 3 :1
Kilian Ort Bastian Steger 5:11 11:7 11:7 11:5 3 :1
Bence Majoros Hunor Janos Szocs 5:11 11:9 12:10 11:13 6:11 2 :3
Mizuki Oikawa Bastian Steger 12:10 8:11 11:8 8:11 11:4 3 :2
Kilian Ort / Bence Majoros Florent Lambiet / Hunor Janos Szocs :


Round 2
2018-12-09 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC indeland Jülich   3:0
Alvaro Robles Dragos Olteanu 11:3 11:2 11:6 3 :0
Benedikt Duda Robin Devos 6:11 11:7 11:7 11:1 3 :1
Paul Drinkhall Martin Allegro 11:9 7:11 10:12 11:6 11:6 3 :2
Alvaro Robles Robin Devos :
Benedikt Duda / Paul Drinkhall Martin Allegro / Dragos Olteanu :

Round 2
2018-12-09 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Mizuki Oikawa Anders Lind 11:7 11:8 11:1 3 :0
Kilian Ort Kirill Gerassimenko 11:4 14:12 11:8 3 :0
Bence Majoros Mihai-Razvan Bobocica 7:11 8:11 11:9 9:11 1 :3
Mizuki Oikawa Kirill Gerassimenko 11:5 11:7 11:9 3 :0
Kilian Ort / Bence Majoros Mihai-Razvan Bobocica / Marcelo Aguirre :

Round 2
2018-12-09 15:00
SV Werder Bremen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   1:3
Hunor Janos Szocs Thomas Keinath 4:11 10:12 5:11 0 :3
Florent Lambiet Tomislav Pucar 12:10 7:11 11:7 11:9 3 :1
Gustavo Tsuboi Ruwen Filus 19:17 10:12 10:12 11:7 3:11 2 :3
Hunor Janos Szocs Tomislav Pucar 3:11 9:11 8:11 0 :3
Gustavo Tsuboi / Florent Lambiet Ruwen Filus / Qing Yu Meng :

Round 2
2018-12-09 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTF Liebherr Ochsenhausen   3:0
Patrick Franziska Hugo Calderano 11:4 13:11 11:7 3 :0
Tomas Polansky Simon Gauzy 9:11 5:11 11:8 11:8 11:9 3 :2
Darko Jorgic Stefan Fegerl 11:3 11:5 6:11 11:7 3 :1
Patrick Franziska Simon Gauzy :
Darko Jorgic / Tomas Polansky Hugo Calderano / Stefan Fegerl :

Round 2
2018-12-09 15:03
ASV Grünwettersbach Borussia Düsseldorf   2:3
Dang Qiu Kristian Karlsson 6:11 11:9 8:11 11:7 12:10 3 :2
Ricardo Walther Timo Boll 11:9 13:11 11:8 3 :0
Bojan Tokic Omar Assar 9:11 9:11 5:11 0 :3
Dang Qiu Timo Boll 5:11 5:11 13:11 11:8 5:11 2 :3
Bojan Tokic / Ricardo Walther Kristian Karlsson / Omar Assar 4:11 11:6 8:11 11:13 1 :3


Round 3
2018-12-21 19:00
Borussia Düsseldorf 1. FC Saarbrücken-TT   3:1
Timo Boll Tobias Rasmussen 9:11 11:9 11:7 11:7 3 :1
Omar Assar Darko Jorgic 12:10 3:11 7:11 9:11 1 :3
Kristian Karlsson Tomas Polansky 11:5 11:3 11:8 3 :0
Timo Boll Darko Jorgic 11:5 11:6 11:5 3 :0
Kristian Karlsson / Omar Assar Tomas Polansky / Tobias Rasmussen :

Round 3
2018-12-21 19:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTC Schwalbe Bergneustadt   2:3
Mihai-Razvan Bobocica Alvaro Robles 6:11 7:11 8:11 0 :3
Kirill Gerassimenko Benedikt Duda 11:5 15:13 6:11 11:7 3 :1
Marcelo Aguirre Paul Drinkhall 11:9 10:12 11:9 8:11 8:11 2 :3
Mihai-Razvan Bobocica Benedikt Duda 11:8 7:11 11:8 11:6 3 :1
Kirill Gerassimenko / Marcelo Aguirre Paul Drinkhall / Alvaro Robles 10:12 1:11 8:11 0 :3

Round 3
2018-12-21 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen Post SV Mühlhausen   3:0
Hugo Calderano Lubomir Jancarik 11:5 9:11 10:12 11:9 12:10 3 :2
Jakub Dyjas Ovidiu Ionescu 11:6 12:10 11:7 3 :0
Simon Gauzy Daniel Habesohn 12:14 13:11 11:4 11:7 3 :1
Hugo Calderano Ovidiu Ionescu :
Simon Gauzy / Jakub Dyjas Daniel Habesohn / Lubomir Jancarik :

Round 3
2018-12-21 19:00
SV Werder Bremen ASV Grünwettersbach   0:3
Bastian Steger Dang Qiu 8:11 7:11 9:11 0 :3
Gustavo Tsuboi Ricardo Walther 14:12 11:13 8:11 2:11 1 :3
Florent Lambiet Bojan Tokic 6:11 12:10 12:10 7:11 9:11 2 :3
Bastian Steger Ricardo Walther :
Gustavo Tsuboi / Florent Lambiet Dang Qiu / Bojan Tokic :

Round 3
2018-12-23 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TSV Bad Königshofen   3:0
Tomislav Pucar Kilian Ort 11:6 11:8 11:9 3 :0
Xi Wang Filip Zeljko 11:7 11:8 11:4 3 :0
Ruwen Filus Bence Majoros 11:9 9:11 11:6 11:5 3 :1
Tomislav Pucar Filip Zeljko :
Xi Wang / Ruwen Filus Kilian Ort / Bence Majoros :


Round 4
2019-01-13 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Ruwen Filus Mihai-Razvan Bobocica 11:8 12:10 11:5 3 :0
Xi Wang Kirill Gerassimenko 11:7 7:11 11:9 11:9 3 :1
Tomislav Pucar Marcelo Aguirre 11:7 15:13 11:9 3 :0
Ruwen Filus Kirill Gerassimenko :
Tomislav Pucar / Qing Yu Meng Mihai-Razvan Bobocica / Anders Lind :

Round 4
2019-01-13 15:00
TSV Bad Königshofen ASV Grünwettersbach   2:3
Kilian Ort Bojan Tokic 11:8 11:9 8:11 11:6 3 :1
Filip Zeljko Ricardo Walther 13:11 8:11 11:7 11:7 3 :1
Bence Majoros Dang Qiu 11:7 10:12 11:9 4:11 4:11 2 :3
Kilian Ort Sathiyan Gnanasekaran 4:11 7:11 10:12 0 :3
Bence Majoros / Filip Zeljko Sathiyan Gnanasekaran / Dang Qiu 14:12 4:11 8:11 11:8 9:11 2 :3

Round 4
2019-01-13 15:00
SV Werder Bremen 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Bastian Steger Tobias Rasmussen 11:7 11:4 11:3 3 :0
Gustavo Tsuboi Darko Jorgic 7:11 3:11 8:11 0 :3
Hunor Janos Szocs Patrick Franziska 10:12 6:11 8:11 0 :3
Bastian Steger Darko Jorgic 7:11 11:4 7:11 12:10 11:7 3 :2
Gustavo Tsuboi / Hunor Janos Szocs Patrick Franziska / Tobias Rasmussen 11:8 10:12 11:4 11:5 3 :1

Round 4
2019-01-13 15:00
Borussia Düsseldorf Post SV Mühlhausen   3:1
Timo Boll Steffen Mengel 11:5 11:3 11:6 3 :0
Omar Assar Daniel Habesohn 6:11 8:11 9:11 0 :3
Kristian Karlsson Lubomir Jancarik 11:7 12:10 14:12 3 :0
Timo Boll Daniel Habesohn 11:4 11:5 11:7 3 :0
Kristian Karlsson / Anton Källberg Steffen Mengel / Lubomir Jancarik :

Round 4
2019-01-13 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TTC indeland Jülich   3:0
Woo Jin Jang Robin Devos 10:12 11:7 11:6 11:9 3 :1
Jakub Dyjas Martin Allegro 11:9 11:6 11:8 3 :0
Stefan Fegerl Dennis Klein 13:11 11:5 11:4 3 :0
Woo Jin Jang Martin Allegro :
Stefan Fegerl / Jakub Dyjas Robin Devos / Dennis Klein :


Round 5
2019-01-20 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTF Liebherr Ochsenhausen   3:2
Benedikt Duda Stefan Fegerl 11:9 6:11 11:9 11:6 3 :1
Paul Drinkhall Woo Jin Jang 9:11 11:8 9:11 8:11 1 :3
Alvaro Robles Simon Gauzy 5:11 12:10 11:5 4:11 11:9 3 :2
Benedikt Duda Woo Jin Jang 12:10 11:13 11:13 7:11 1 :3
Paul Drinkhall / Alvaro Robles Stefan Fegerl / Jakub Dyjas 11:6 10:12 11:6 10:12 11:4 3 :2

Round 5
2019-01-20 15:00
TTC indeland Jülich Borussia Düsseldorf   0:3
Robin Devos Anton Källberg 8:11 3:11 6:11 0 :3
Martin Allegro Timo Boll 11:13 9:11 11:6 10:12 1 :3
Dennis Klein Sharath Kamal Achanta 11:13 11:5 11:8 4:11 7:11 2 :3
Robin Devos Timo Boll :
Martin Allegro / Dennis Klein Sharath Kamal Achanta / Anton Källberg :

Round 5
2019-01-20 15:00
Post SV Mühlhausen SV Werder Bremen   3:2
Daniel Habesohn Gustavo Tsuboi 12:14 11:8 9:11 11:5 11:2 3 :2
Ovidiu Ionescu Bastian Steger 7:11 4:11 11:7 10:12 1 :3
Steffen Mengel Hunor Janos Szocs 12:10 7:11 8:11 11:2 11:3 3 :2
Daniel Habesohn Bastian Steger 5:11 9:11 4:11 0 :3
Ovidiu Ionescu / Lubomir Jancarik Gustavo Tsuboi / Hunor Janos Szocs 11:9 11:3 8:11 11:5 3 :1

Round 5
2019-01-20 15:00
ASV Grünwettersbach TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   1:3
Sathiyan Gnanasekaran Xi Wang 11:8 3:11 12:14 6:11 1 :3
Javier Benito Ruwen Filus 1:11 7:11 4:11 0 :3
Bojan Tokic Tomislav Pucar 11:8 6:11 9:11 11:9 11:7 3 :2
Sathiyan Gnanasekaran Ruwen Filus 9:11 6:11 9:11 0 :3
Ricardo Walther / Bojan Tokic Tomislav Pucar / Qing Yu Meng :

Round 5
2019-01-21 19:00
1. FC Saarbrücken-TT TSV Bad Königshofen   3:1
Darko Jorgic Filip Zeljko 11:2 11:7 11:6 3 :0
Tobias Rasmussen Kilian Ort 11:13 1:11 11:8 9:11 1 :3
Tomas Polansky Bence Majoros 8:11 11:9 11:9 11:3 3 :1
Darko Jorgic Kilian Ort 9:11 11:7 6:11 11:7 13:11 3 :2
Tomas Polansky / Tobias Rasmussen Bence Majoros / Filip Zeljko :


Round 6
2019-01-27 15:00
ASV Grünwettersbach TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Sathiyan Gnanasekaran Anders Lind 11:13 8:11 11:9 4:11 1 :3
Ricardo Walther Kirill Gerassimenko 11:3 11:3 14:12 3 :0
Dang Qiu Mihai-Razvan Bobocica 14:12 11:6 11:5 3 :0
Sathiyan Gnanasekaran Kirill Gerassimenko 11:2 11:2 11:5 3 :0
Ricardo Walther / Dang Qiu Mihai-Razvan Bobocica / Anders Lind :

Round 6
2019-01-27 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Ruwen Filus Darko Jorgic 11:5 3:11 9:11 5:11 1 :3
Tomislav Pucar Patrick Franziska 7:11 11:9 15:13 11:6 3 :1
Xi Wang Tomas Polansky 11:7 11:7 11:1 3 :0
Ruwen Filus Patrick Franziska 10:12 12:10 9:11 8:11 1 :3
Tomislav Pucar / Qing Yu Meng Darko Jorgic / Tomas Polansky 11:6 11:7 6:11 11:7 3 :1

Round 6
2019-01-27 15:00
TSV Bad Königshofen Post SV Mühlhausen   2:3
Mizuki Oikawa Ovidiu Ionescu 4:11 10:12 12:10 13:11 9:11 2 :3
Kilian Ort Daniel Habesohn 9:11 11:8 11:9 6:11 11:9 3 :2
Bence Majoros Steffen Mengel 11:8 3:11 5:11 12:10 11:7 3 :2
Mizuki Oikawa Daniel Habesohn 11:4 11:9 9:11 10:12 7:11 2 :3
Kilian Ort / Bence Majoros Ovidiu Ionescu / Lubomir Jancarik 10:12 13:15 12:14 0 :3

Round 6
2019-01-27 15:00
SV Werder Bremen TTC indeland Jülich   3:0
Bastian Steger Robin Devos 11:2 11:2 11:7 3 :0
Florent Lambiet Martin Allegro 11:8 11:6 12:10 3 :0
Gustavo Tsuboi Dennis Klein 9:11 11:6 11:7 11:6 3 :1
Bastian Steger Martin Allegro :
Gustavo Tsuboi / Hunor Janos Szocs Robin Devos / Dennis Klein :

Round 6
2019-01-27 15:00
Borussia Düsseldorf TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Timo Boll Paul Drinkhall 11:7 12:10 5:11 11:6 3 :1
Omar Assar Alvaro Robles 11:9 4:11 11:8 11:8 3 :1
Kristian Karlsson Benedikt Duda 11:7 11:4 11:6 3 :0
Timo Boll Alvaro Robles :
Kristian Karlsson / Omar Assar Benedikt Duda / Paul Drinkhall :


Round 7
2019-02-10 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTF Liebherr Ochsenhausen   0:3
Kirill Gerassimenko Stefan Fegerl 8:11 4:11 7:11 0 :3
Anders Lind Simon Gauzy 5:11 7:11 8:11 0 :3
Mihai-Razvan Bobocica Jakub Dyjas 11:8 3:11 4:11 8:11 1 :3
Kirill Gerassimenko Simon Gauzy :
Mihai-Razvan Bobocica / Anders Lind Stefan Fegerl / Jakub Dyjas :

Round 7
2019-02-10 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt SV Werder Bremen   3:2
Benedikt Duda Florent Lambiet 11:4 11:6 11:5 3 :0
Paul Drinkhall Bastian Steger 6:11 3:11 11:4 16:14 7:11 2 :3
Alvaro Robles Gustavo Tsuboi 11:8 11:8 11:9 3 :0
Benedikt Duda Bastian Steger 8:11 7:11 9:11 0 :3
Paul Drinkhall / Alvaro Robles Gustavo Tsuboi / Hunor Janos Szocs 12:10 2:11 5:11 11:3 11:3 3 :2

Round 7
2019-02-10 15:00
TTC indeland Jülich TSV Bad Königshofen   2:3
Martin Allegro Kilian Ort 11:13 11:9 6:11 11:8 7:11 2 :3
Robin Devos Mizuki Oikawa 13:11 11:13 8:11 14:12 11:8 3 :2
Dennis Klein Bence Majoros 11:7 10:12 9:11 11:5 11:2 3 :2
Martin Allegro Mizuki Oikawa 7:11 8:11 9:11 0 :3
Robin Devos / Dennis Klein Kilian Ort / Bence Majoros 11:5 11:7 7:11 7:11 7:11 2 :3

Round 7
2019-02-10 15:00
Post SV Mühlhausen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   1:3
Daniel Habesohn Qing Yu Meng 11:7 17:15 6:11 11:9 3 :1
Steffen Mengel Tomislav Pucar 8:11 6:11 9:11 0 :3
Ovidiu Ionescu Ruwen Filus 11:4 7:11 11:13 11:5 10:12 2 :3
Daniel Habesohn Tomislav Pucar 6:11 9:11 11:7 6:11 1 :3
Ovidiu Ionescu / Lubomir Jancarik Ruwen Filus / Qing Yu Meng :

Round 7
2019-02-10 15:00
1. FC Saarbrücken-TT ASV Grünwettersbach   3:1
Patrick Franziska Dang Qiu 11:6 12:10 11:6 3 :0
Tomas Polansky Bojan Tokic 9:11 8:11 11:7 13:11 11:6 3 :2
Darko Jorgic Ricardo Walther 8:11 13:11 11:6 6:11 17:19 2 :3
Patrick Franziska Bojan Tokic 9:11 11:4 11:4 6:11 11:9 3 :2
/ / :


Round 8
2019-02-16 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen SV Werder Bremen   3:1
Hugo Calderano Florent Lambiet 11:9 11:7 16:14 3 :0
Jakub Dyjas Bastian Steger 11:13 10:12 11:9 9:11 1 :3
Simon Gauzy Gustavo Tsuboi 4:11 11:5 13:11 11:8 3 :1
Hugo Calderano Bastian Steger 9:11 11:5 11:4 11:9 3 :1
Simon Gauzy / Jakub Dyjas Gustavo Tsuboi / Florent Lambiet :

Round 8
2019-02-17 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Patrick Franziska Marcelo Aguirre 11:6 11:6 11:4 3 :0
Tomas Polansky Kirill Gerassimenko 12:14 11:8 6:11 9:11 1 :3
Darko Jorgic Mihai-Razvan Bobocica 11:4 11:7 13:11 3 :0
Patrick Franziska Kirill Gerassimenko 5:11 11:8 11:5 11:3 3 :1
Tomas Polansky Mihai-Razvan Bobocica :

Round 8
2019-02-17 15:00
ASV Grünwettersbach Post SV Mühlhausen   3:1
Ricardo Walther Ovidiu Ionescu 6:11 11:7 13:11 6:11 9:11 2 :3
Bojan Tokic Daniel Habesohn 11:5 11:9 7:11 12:10 3 :1
Sathiyan Gnanasekaran Lubomir Jancarik 11:5 11:7 11:8 3 :0
Ricardo Walther Daniel Habesohn 9:11 11:5 6:11 13:11 11:4 3 :2
Sathiyan Gnanasekaran / Dang Qiu Ovidiu Ionescu / Lubomir Jancarik :

Round 8
2019-02-17 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTC indeland Jülich   3:1
Ruwen Filus Martin Allegro 11:9 11:6 10:12 11:2 3 :1
Xi Wang Dennis Klein 11:7 11:4 11:6 3 :0
Tomislav Pucar Robin Devos 4:11 5:11 8:11 0 :3
Ruwen Filus Dennis Klein 11:4 11:6 12:10 3 :0
Tomislav Pucar / Qing Yu Meng Robin Devos / Martin Allegro :

Round 8
2019-02-17 15:00
TSV Bad Königshofen TTC Schwalbe Bergneustadt   2:3
Mizuki Oikawa Paul Drinkhall 3:11 4:11 11:8 11:7 11:9 3 :2
Bence Majoros Benedikt Duda 11:6 3:11 12:10 8:11 6:11 2 :3
Kilian Ort Alvaro Robles 11:8 11:6 3:11 12:10 3 :1
Mizuki Oikawa Benedikt Duda 8:11 11:8 8:11 9:11 1 :3
Kilian Ort / Bence Majoros Paul Drinkhall / Alvaro Robles 8:11 8:11 6:11 0 :3


Round 9
2019-02-23 18:00
Borussia Düsseldorf TTF Liebherr Ochsenhausen   2:3
Timo Boll Simon Gauzy 11:8 11:13 11:7 11:6 3 :1
Omar Assar Hugo Calderano 6:11 2:11 11:9 7:11 1 :3
Kristian Karlsson Stefan Fegerl 7:11 6:11 11:6 11:9 11:5 3 :2
Timo Boll Hugo Calderano 9:11 11:5 9:11 11:6 7:11 2 :3
Kristian Karlsson / Anton Källberg Simon Gauzy / Stefan Fegerl 11:8 11:6 10:12 4:11 2:11 2 :3

Round 9
2019-02-24 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:2
Alvaro Robles Ruwen Filus 11:5 5:11 5:11 8:11 1 :3
Benedikt Duda Xi Wang 11:7 11:7 11:4 3 :0
Paul Drinkhall Tomislav Pucar 11:9 16:14 8:11 7:11 11:6 3 :2
Alvaro Robles Xi Wang 7:11 5:11 6:11 0 :3
Benedikt Duda / Paul Drinkhall Tomislav Pucar / Qing Yu Meng 6:11 11:8 11:8 11:7 3 :1

Round 9
2019-02-24 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau Borussia Düsseldorf   0:3
Mihai-Razvan Bobocica Anton Källberg 6:11 8:11 9:11 0 :3
Anders Lind Kristian Karlsson 13:15 7:11 10:12 0 :3
Marcelo Aguirre Omar Assar 13:11 5:11 12:10 8:11 8:11 2 :3
Mihai-Razvan Bobocica Kristian Karlsson :
Anders Lind / Marcelo Aguirre Omar Assar / Anton Källberg :

Round 9
2019-02-24 15:00
TTC indeland Jülich ASV Grünwettersbach   0:3
Dennis Klein Bojan Tokic 12:10 9:11 11:7 8:11 4:11 2 :3
Martin Allegro Ricardo Walther 10:12 6:11 7:11 0 :3
Robin Devos Sathiyan Gnanasekaran 4:11 11:7 4:11 6:11 1 :3
Dennis Klein Ricardo Walther :
Robin Devos / Martin Allegro Sathiyan Gnanasekaran / Bojan Tokic :

Round 9
2019-02-24 15:00
Post SV Mühlhausen 1. FC Saarbrücken-TT   2:3
Ovidiu Ionescu Cheng-Ting Liao 5:11 8:11 11:7 11:8 4:11 2 :3
Lubomir Jancarik Patrick Franziska 1:11 12:10 11:5 6:11 11:4 3 :2
Daniel Habesohn Darko Jorgic 6:11 5:11 11:7 11:6 11:8 3 :2
Ovidiu Ionescu Patrick Franziska 9:11 5:11 4:11 0 :3
Daniel Habesohn / Lubomir Jancarik Darko Jorgic / Cheng-Ting Liao 11:6 10:12 11:8 7:11 8:11 2 :3


Round 10
2019-03-10 15:00
Post SV Mühlhausen TTC Zugbrücke Grenzau   1:3
Daniel Habesohn Anders Lind 9:11 11:8 6:11 11:7 7:11 2 :3
Lubomir Jancarik Kirill Gerassimenko 8:11 11:8 8:11 9:11 1 :3
Steffen Mengel Mihai-Razvan Bobocica 11:1 12:14 11:7 14:12 3 :1
Daniel Habesohn Kirill Gerassimenko 7:11 12:10 11:9 9:11 9:11 2 :3
Ovidiu Ionescu / Lubomir Jancarik Mihai-Razvan Bobocica / Anders Lind :

Round 10
2019-03-10 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC indeland Jülich   3:0
Cheng-Ting Liao Dennis Klein 11:7 11:7 11:8 3 :0
Tobias Rasmussen Robin Devos 11:7 11:3 11:7 3 :0
Patrick Franziska Martin Allegro 11:5 11:9 11:6 3 :0
Cheng-Ting Liao Robin Devos :
/ / :

Round 10
2019-03-10 15:00
ASV Grünwettersbach TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Bojan Tokic Benedikt Duda 11:5 10:12 11:7 11:7 3 :1
Dang Qiu Alvaro Robles 11:4 11:7 6:11 11:6 3 :1
Ricardo Walther Paul Drinkhall 11:3 11:8 11:9 3 :0
Bojan Tokic Alvaro Robles :
Ricardo Walther / Dang Qiu Benedikt Duda / Paul Drinkhall :

Round 10
2019-03-10 15:00
TSV Bad Königshofen TTF Liebherr Ochsenhausen   1:3
Mizuki Oikawa Stefan Fegerl 13:11 7:11 11:8 11:5 3 :1
Kilian Ort Hugo Calderano 6:11 4:11 8:11 0 :3
Filip Zeljko Jakub Dyjas 11:8 5:11 2:11 11:9 2:11 2 :3
Mizuki Oikawa Hugo Calderano 9:11 6:11 11:9 11:8 5:11 2 :3
Kilian Ort / Filip Zeljko Stefan Fegerl / Jakub Dyjas :

Round 10
2019-03-10 15:00
SV Werder Bremen Borussia Düsseldorf   2:3
Bastian Steger Omar Assar 13:11 11:9 9:11 11:2 3 :1
Florent Lambiet Kristian Karlsson 3:11 11:6 6:11 11:5 8:11 2 :3
Hunor Janos Szocs Anton Källberg 11:8 5:11 10:12 13:15 1 :3
Bastian Steger Kristian Karlsson 11:6 11:7 11:6 3 :0
Florent Lambiet / Hunor Janos Szocs Omar Assar / Anton Källberg 6:11 1:11 6:11 0 :3


Round 11
2019-03-17 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau SV Werder Bremen   3:2
Kirill Gerassimenko Florent Lambiet 12:10 11:8 11:9 3 :0
Anders Lind Bastian Steger 11:7 11:8 9:11 11:5 3 :1
Mihai-Razvan Bobocica Hunor Janos Szocs 9:11 6:11 5:11 0 :3
Kirill Gerassimenko Bastian Steger 3:11 10:12 5:11 0 :3
Mihai-Razvan Bobocica / Anders Lind Gustavo Tsuboi / Hunor Janos Szocs 12:10 14:12 11:7 3 :0

Round 11
2019-03-17 15:00
Borussia Düsseldorf TSV Bad Königshofen   2:3
Timo Boll Mizuki Oikawa 11:8 9:11 11:13 11:5 7:11 2 :3
Anton Källberg Bence Majoros 7:11 11:9 9:11 8:11 1 :3
Kristian Karlsson Kilian Ort 11:6 11:8 11:7 3 :0
Timo Boll Bence Majoros 11:9 11:2 11:5 3 :0
Kristian Karlsson / Anton Källberg Mizuki Oikawa / Kilian Ort 11:6 11:6 2:11 12:14 3:11 2 :3

Round 11
2019-03-17 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   2:3
Stefan Fegerl Xi Wang 9:11 12:10 12:10 7:11 11:8 3 :2
Simon Gauzy Tomislav Pucar 9:11 11:5 11:6 12:10 3 :1
Jakub Dyjas Ruwen Filus 7:11 7:11 4:11 0 :3
Stefan Fegerl Tomislav Pucar 10:12 7:11 8:11 0 :3
Simon Gauzy / Jakub Dyjas Xi Wang / Ruwen Filus 8:11 8:11 14:16 0 :3

Round 11
2019-03-17 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt 1. FC Saarbrücken-TT   1:3
Vladimir Sidorenko Cheng-Ting Liao 5:11 8:11 11:5 15:17 1 :3
Alvaro Robles Tomas Polansky 14:12 11:3 6:11 12:14 11:9 3 :2
Paul Drinkhall Darko Jorgic 6:11 11:4 11:6 9:11 11:13 2 :3
Vladimir Sidorenko Tomas Polansky 8:11 6:11 6:11 0 :3
Paul Drinkhall / Alvaro Robles Darko Jorgic / Cheng-Ting Liao :

Round 11
2019-03-17 15:00
TTC indeland Jülich Post SV Mühlhausen   1:3
Martin Allegro Steffen Mengel 3:11 5:11 6:11 0 :3
Dennis Klein Ovidiu Ionescu 12:10 5:11 11:7 11:4 3 :1
Robin Devos Daniel Habesohn 11:13 7:11 11:5 3:11 1 :3
Martin Allegro Ovidiu Ionescu 5:11 11:9 13:11 8:11 6:11 2 :3
Robin Devos / Dennis Klein Daniel Habesohn / Steffen Mengel :

Teams & Players

Teams Players
TTF Liebherr Ochsenhausen WOO JIN Jang , HUGO Calderano , SIMON Gauzy , STEFAN Fegerl , JAKUB Dyjas
Borussia Düsseldorf TIMO Boll , SHARATH KAMAL Achanta , KRISTIAN Karlsson , OMAR Assar , ANTON Källberg
TTC Schwalbe Bergneustadt BENEDIKT Duda , PAUL Drinkhall , ALVARO Robles , VLADIMIR Sidorenko
1. FC Saarbrücken-TT PATRICK Franziska , DARKO Jorgic , CHENG-TING Liao , TOMAS Polansky , TOBIAS Rasmussen
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell XI Wang , RUWEN Filus , TOMISLAV Pucar , THOMAS Keinath , QING YU Meng
Post SV Mühlhausen DANIEL Habesohn , OVIDIU Ionescu , LUBOMIR Jancarik , STEFFEN Mengel
ASV Grünwettersbach RICARDO Walther , SATHIYAN Gnanasekaran , DANG Qiu , BOJAN Tokic , JAVIER Benito
TSV Bad Königshofen MIZUKI Oikawa , KILIAN Ort , BENCE Majoros , FILIP Zeljko
SV Werder Bremen BASTIAN Steger , GUSTAVO Tsuboi , FLORENT Lambiet , HUNOR JANOS Szocs , CRISTIAN Tamas
TTC Zugbrücke Grenzau KIRILL Gerassimenko , MIHAI-RAZVAN Bobocica , ANDERS Lind , MARCELO Aguirre
TTC indeland Jülich ROBIN Devos , MARTIN Allegro , DENNIS Klein , DRAGOS Olteanu , MUHAMMED EMIN Akar

Latest Tweets by ittfworld