contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

Tischtennis Bundesliga Bund 2017/18

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 9 8 1 0 26 11 15 16
2. SV Werder Bremen 9 6 3 0 21 15 6 12
3. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 9 6 3 0 20 17 3 12
4. TTF Liebherr Ochsenhausen 9 5 4 0 19 15 4 10
5. Post SV Mühlhausen 9 5 4 0 18 14 4 10
6. 1. FC Saarbrücken-TT 9 5 4 0 19 17 2 10
7. ASV Grünwettersbach 9 3 6 0 18 20 -2 6
8. TSV Bad Königshofen 9 3 6 0 16 22 -6 6
9. TTC Schwalbe Bergneustadt 9 2 7 0 14 25 -11 4
10. TTC Zugbrücke Grenzau 9 2 7 0 10 25 -15 4
  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 6 6 0 0 18 7 11 12
2. Post SV Mühlhausen 6 5 1 0 16 5 11 10
3. 1. FC Saarbrücken-TT 6 4 2 0 14 11 3 8
4. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 6 4 2 0 13 12 1 8
5. TTF Liebherr Ochsenhausen 6 3 3 0 11 11 0 6
6. SV Werder Bremen 6 3 3 0 12 12 0 6
7. ASV Grünwettersbach 6 2 4 0 13 13 0 4
8. TTC Schwalbe Bergneustadt 6 2 4 0 11 16 -5 4
9. TSV Bad Königshofen 6 1 5 0 10 16 -6 2
10. TTC Zugbrücke Grenzau 6 0 6 0 3 18 -15 0
  Team PL W L D + - +-  
1. Borussia Düsseldorf 5 5 0 0 15 5 10 10
2. Post SV Mühlhausen 5 4 1 0 13 5 8 8
3. 1. FC Saarbrücken-TT 5 4 1 0 12 8 4 8
4. SV Werder Bremen 5 3 2 0 12 9 3 6
5. TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell 5 3 2 0 10 11 -1 6
6. ASV Grünwettersbach 5 2 3 0 12 10 2 4
7. TTF Liebherr Ochsenhausen 5 2 3 0 8 10 -2 4
8. TSV Bad Königshofen 5 1 4 0 8 13 -5 2
9. TTC Schwalbe Bergneustadt 5 1 4 0 8 14 -6 2
10. TTC Zugbrücke Grenzau 5 0 5 0 2 15 -13 0

Results

Round 1
2017-08-19 19:30
Borussia Düsseldorf TTC Schwalbe Bergneustadt   3:1
Timo Boll Alvaro Robles 11:4 11:6 11:9 3 :0
Anton Källberg Benedikt Duda 11:3 3:11 12:10 11:3 3 :1
Kristian Karlsson Peter Sereda 11:7 9:11 7:11 9:11 1 :3
Timo Boll Benedikt Duda 11:4 11:8 11:8 3 :0
Anton Källberg Alvaro Robles :

Round 1
2017-08-20 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   2:3
Hugo Calderano Xi Wang 11:8 3:11 11:7 11:6 3 :1
Jakub Dyjas Ruwen Filus 6:11 11:8 12:10 11:13 5:11 2 :3
Yuto Muramatsu Jonathan Groth 9:11 11:5 9:11 4:11 1 :3
Hugo Calderano Ruwen Filus 11:5 11:5 8:11 5:11 11:6 3 :2
Jakub Dyjas Xi Wang 13:15 9:11 11:4 13:15 1 :3

Round 1
2017-08-20 15:00
Post SV Mühlhausen TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Daniel Habesohn Kirill Gerassimenko 7:11 12:10 11:7 11:6 3 :1
Ovidiu Ionescu Lei Kou 11:3 11:4 11:4 3 :0
Lubomir Jancarik Constantin Cioti 11:5 11:4 11:8 3 :0
Daniel Habesohn Lei Kou :
Ovidiu Ionescu Kirill Gerassimenko :

Round 1
2017-08-20 15:00
SV Werder Bremen TSV Bad Königshofen   3:1
Bastian Steger Kilian Ort 11:7 13:11 11:5 3 :0
Omar Assar Mizuki Oikawa 11:8 6:11 11:9 11:9 3 :1
Hunor Janos Szocs Darko Jorgic 8:11 9:11 11:8 7:11 1 :3
Bastian Steger Mizuki Oikawa 14:12 11:7 11:8 3 :0
Omar Assar Kilian Ort :

Round 1
2017-08-20 15:00
1. FC Saarbrücken-TT ASV Grünwettersbach   3:2
Tiago Apolonia Samuel Walker 12:10 12:10 11:5 3 :0
Patrick Franziska Ricardo Walther 11:5 11:7 10:12 11:9 3 :1
Patrick Baum Dang Qiu 11:9 9:11 12:10 8:11 6:11 2 :3
Tiago Apolonia Ricardo Walther 12:10 10:12 10:12 4:11 1 :3
Patrick Franziska Samuel Walker 8:11 11:7 11:7 11:7 3 :1


Round 2
2017-09-01 19:30
TTC Schwalbe Bergneustadt Post SV Mühlhausen   2:3
Benedikt Duda Daniel Habesohn 11:7 12:10 4:11 11:7 3 :1
Steffen Mengel Ovidiu Ionescu 4:11 9:11 3:11 0 :3
Alvaro Robles Lubomir Jancarik 11:7 11:7 11:9 3 :0
Benedikt Duda Ovidiu Ionescu 5:11 11:4 11:4 11:13 10:12 2 :3
Steffen Mengel Daniel Habesohn 11:9 7:11 7:11 11:9 5:11 2 :3

Round 2
2017-09-02 19:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell ASV Grünwettersbach   3:2
Xi Wang Dang Qiu 11:6 11:4 13:11 3 :0
Ruwen Filus Ricardo Walther 6:11 5:11 4:11 0 :3
Jonathan Groth Samuel Walker 11:8 11:7 12:10 3 :0
Xi Wang Ricardo Walther 4:11 11:5 11:9 8:11 10:12 2 :3
Ruwen Filus Dang Qiu 16:14 3:11 11:7 11:7 3 :1

Round 2
2017-09-03 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen Borussia Düsseldorf   0:3
Hugo Calderano Anton Källberg 11:13 9:11 9:11 0 :3
Simon Gauzy Kristian Karlsson 6:11 8:11 2:11 0 :3
Joao Geraldo Stefan Fegerl 11:9 8:11 7:11 8:11 1 :3
Hugo Calderano Kristian Karlsson :
Simon Gauzy Anton Källberg :

Round 2
2017-09-03 15:00
TSV Bad Königshofen 1. FC Saarbrücken-TT   2:3
Mizuki Oikawa Bojan Tokic 11:8 11:3 11:4 3 :0
Kilian Ort Patrick Franziska 8:11 8:11 11:3 8:11 1 :3
Darko Jorgic Tomas Polansky 9:11 11:4 8:11 7:11 1 :3
Mizuki Oikawa Patrick Franziska 5:11 11:6 9:11 11:4 11:5 3 :2
Kilian Ort Bojan Tokic 11:3 3:11 6:11 12:10 8:11 2 :3


Round 3
2017-09-03 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau SV Werder Bremen   1:3
Lei Kou Omar Assar 5:11 11:4 15:13 11:7 3 :1
Constantin Cioti Bastian Steger 10:12 7:11 11:8 11:7 9:11 2 :3
Kirill Gerassimenko Hunor Janos Szocs 11:13 10:12 8:11 0 :3
Lei Kou Bastian Steger 12:10 11:9 9:11 4:11 1:11 2 :3
Constantin Cioti Omar Assar :

Round 3
2017-10-01 15:00
Borussia Düsseldorf TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Timo Boll Ruwen Filus 11:7 12:10 11:4 3 :0
Kristian Karlsson Xi Wang 10:12 11:5 6:11 4:11 1 :3
Stefan Fegerl Jonathan Groth 9:11 11:5 6:11 11:5 11:1 3 :2
Timo Boll Xi Wang 12:10 11:3 11:4 3 :0
Kristian Karlsson Ruwen Filus :

Round 3
2017-10-01 15:00
Post SV Mühlhausen TTF Liebherr Ochsenhausen   3:0
Daniel Habesohn Simon Gauzy 11:9 12:10 8:11 11:9 3 :1
Ovidiu Ionescu Hugo Calderano 11:6 12:10 4:11 11:9 3 :1
Lubomir Jancarik Yuto Muramatsu 11:8 8:11 14:12 11:8 3 :1
Daniel Habesohn Hugo Calderano :
Ovidiu Ionescu Simon Gauzy :

Round 3
2017-10-01 15:00
SV Werder Bremen TTC Schwalbe Bergneustadt   3:1
Bastian Steger Steffen Mengel 12:10 11:8 11:6 3 :0
Hunor Janos Szocs Benedikt Duda 7:11 6:11 11:8 7:11 1 :3
Florent Lambiet Alvaro Robles 5:11 12:10 3:11 11:5 11:6 3 :2
Bastian Steger Benedikt Duda 11:7 7:11 11:8 11:6 3 :1
Hunor Janos Szocs Steffen Mengel :

Round 3
2017-10-01 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC Zugbrücke Grenzau   3:0
Tiago Apolonia Constantin Cioti 13:11 11:7 7:11 11:6 3 :1
Patrick Franziska Kirill Gerassimenko 12:10 4:11 11:4 12:10 3 :1
Bojan Tokic Lei Kou 11:0 11:0 11:0 3 :0
Tiago Apolonia Kirill Gerassimenko :
Patrick Franziska Constantin Cioti :


Round 4
2017-10-01 15:00
ASV Grünwettersbach TSV Bad Königshofen   3:1
Masataka Morizono Darko Jorgic 11:4 11:5 8:11 11:9 3 :1
Ricardo Walther Mizuki Oikawa 11:6 11:5 11:6 3 :0
Dang Qiu Kilian Ort 6:11 6:11 8:11 0 :3
Masataka Morizono Mizuki Oikawa 9:11 6:11 11:9 11:9 11:6 3 :2
Ricardo Walther Darko Jorgic :

Round 4
2017-10-14 19:00
TTF Liebherr Ochsenhausen SV Werder Bremen   3:1
Simon Gauzy Omar Assar 11:7 10:12 7:11 8:11 1 :3
Hugo Calderano Bastian Steger 11:8 11:9 11:6 3 :0
Yuto Muramatsu Hunor Janos Szocs 14:12 7:11 11:3 11:7 3 :1
Simon Gauzy Bastian Steger 11:9 6:11 11:7 11:4 3 :1
Hugo Calderano Omar Assar :

Round 4
2017-10-15 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TSV Bad Königshofen   3:1
Ruwen Filus Kilian Ort 13:11 11:9 14:12 3 :0
Xi Wang Mizuki Oikawa 11:2 11:9 11:9 3 :0
Jonathan Groth Darko Jorgic 5:11 11:8 11:9 9:11 5:11 2 :3
Ruwen Filus Mizuki Oikawa 11:7 6:11 11:6 11:8 3 :1
Xi Wang Kilian Ort :

Round 4
2017-10-15 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau ASV Grünwettersbach   0:3
Kirill Gerassimenko Ricardo Walther 5:11 11:8 3:11 11:6 8:11 2 :3
Lei Kou Masataka Morizono 2:11 5:11 11:13 0 :3
Constantin Cioti Dang Qiu 12:10 7:11 6:11 9:11 1 :3
Kirill Gerassimenko Masataka Morizono :
Jörg Schlichter Ricardo Walther :


Round 5
2017-10-15 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt 1. FC Saarbrücken-TT   1:3
Sharath Kamal Achanta Tiago Apolonia 9:11 11:7 11:8 12:14 7:11 2 :3
Benedikt Duda Patrick Franziska 11:8 11:8 9:11 11:9 3 :1
Steffen Mengel Bojan Tokic 11:9 9:11 14:12 4:11 10:12 2 :3
Sharath Kamal Achanta Patrick Franziska 10:12 11:9 11:9 9:11 8:11 2 :3
Benedikt Duda Tiago Apolonia :

Round 5
2017-10-15 15:00
Borussia Düsseldorf Post SV Mühlhausen   3:1
Kristian Karlsson Daniel Habesohn 11:7 11:8 11:5 3 :0
Stefan Fegerl Ovidiu Ionescu 8:11 11:7 9:11 11:6 9:11 2 :3
Anton Källberg Lubomir Jancarik 11:6 11:5 7:11 11:6 3 :1
Kristian Karlsson Ovidiu Ionescu 11:9 11:2 11:9 3 :0
Stefan Fegerl Daniel Habesohn :

Round 5
2017-10-28 19:00
TSV Bad Königshofen TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Darko Jorgic Constantin Cioti 11:7 6:11 11:9 11:3 3 :1
Kilian Ort Kirill Gerassimenko 9:11 9:11 9:11 0 :3
Koudai Hiraya Lei Kou 12:10 11:7 12:10 3 :0
Darko Jorgic Kirill Gerassimenko 10:12 12:10 11:5 11:8 3 :1
Kilian Ort Constantin Cioti :

Round 5
2017-10-29 15:00
Post SV Mühlhausen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:0
Daniel Habesohn Xi Wang 11:8 11:8 11:9 3 :0
Ovidiu Ionescu Ruwen Filus 11:8 12:10 11:9 3 :0
Lubomir Jancarik Jonathan Groth 11:8 11:8 11:8 3 :0
Daniel Habesohn Ruwen Filus :
Ovidiu Ionescu Xi Wang :

Round 5
2017-10-29 15:00
SV Werder Bremen Borussia Düsseldorf   2:3
Bastian Steger Stefan Fegerl 11:6 6:11 11:4 7:11 11:7 3 :2
Omar Assar Anton Källberg 11:13 11:8 7:11 11:8 11:13 2 :3
Hunor Janos Szocs Kristian Karlsson 11:9 6:11 8:11 11:3 11:5 3 :2
Bastian Steger Anton Källberg 11:6 8:11 7:11 9:11 1 :3
Omar Assar Stefan Fegerl 11:9 9:11 9:11 9:11 1 :3


Round 6
2017-10-29 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTF Liebherr Ochsenhausen   0:3
Patrick Franziska Simon Gauzy 11:7 5:11 12:10 7:11 10:12 2 :3
Tiago Apolonia Hugo Calderano 13:11 11:9 9:11 9:11 10:12 2 :3
Bojan Tokic Yuto Muramatsu 6:11 11:9 4:11 5:11 1 :3
Patrick Franziska Hugo Calderano :
Tiago Apolonia Simon Gauzy :

Round 6
2017-10-29 15:00
ASV Grünwettersbach TTC Schwalbe Bergneustadt   2:3
Ricardo Walther Alvaro Robles 11:8 5:11 7:11 11:5 11:9 3 :2
Dang Qiu Benedikt Duda 7:11 7:11 11:9 12:14 1 :3
Samuel Walker Sharath Kamal Achanta 11:8 11:7 6:11 14:12 3 :1
Ricardo Walther Benedikt Duda 4:11 8:11 1:11 0 :3
Dang Qiu Alvaro Robles 11:13 11:8 4:11 8:11 1 :3

Round 6
2017-11-05 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTC Zugbrücke Grenzau   3:1
Ruwen Filus Jörg Schlichter 11:4 11:2 11:5 3 :0
Xi Wang Lei Kou 11:4 8:11 11:8 7:11 13:15 2 :3
Jonathan Groth Constantin Cioti 3:11 12:10 13:11 11:5 3 :1
Ruwen Filus Lei Kou 11:6 11:2 11:4 3 :0
Xi Wang Jörg Schlichter :

Round 6
2017-11-05 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TSV Bad Königshofen   3:2
Benedikt Duda Darko Jorgic 11:8 3:11 11:9 7:11 13:15 2 :3
Alvaro Robles Mizuki Oikawa 8:11 4:11 11:3 9:11 1 :3
Steffen Mengel Kilian Ort 9:11 11:5 11:4 11:7 3 :1
Benedikt Duda Mizuki Oikawa 12:10 8:11 5:11 11:4 11:6 3 :2
Alvaro Robles Darko Jorgic 9:11 11:13 11:7 11:7 12:10 3 :2


Round 7
2017-11-05 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen ASV Grünwettersbach   3:1
Simon Gauzy Ricardo Walther 11:9 11:6 11:7 3 :0
Hugo Calderano Masataka Morizono 11:5 11:4 8:11 6:11 4:11 2 :3
Jakub Dyjas Samuel Walker 11:9 11:5 9:11 11:8 3 :1
Simon Gauzy Masataka Morizono 11:9 11:7 11:7 3 :0
Hugo Calderano Ricardo Walther :

Round 7
2017-11-05 15:00
Borussia Düsseldorf 1. FC Saarbrücken-TT   3:2
Anton Källberg Bojan Tokic 11:8 11:4 11:9 3 :0
Kristian Karlsson Patrick Franziska 8:11 11:9 12:10 11:9 3 :1
Stefan Fegerl Tiago Apolonia 4:11 11:9 7:11 11:8 9:11 2 :3
Anton Källberg Patrick Franziska 8:11 9:11 7:11 0 :3
Kristian Karlsson Bojan Tokic 6:11 11:7 15:13 5:11 12:10 3 :2

Round 7
2017-11-05 15:00
Post SV Mühlhausen SV Werder Bremen   3:0
Daniel Habesohn Hunor Janos Szocs 11:2 11:9 11:2 3 :0
Ovidiu Ionescu Bastian Steger 11:5 11:8 4:11 8:11 11:7 3 :2
Lubomir Jancarik Florent Lambiet 11:6 7:11 11:2 11:8 3 :1
Daniel Habesohn Bastian Steger :
Ovidiu Ionescu Hunor Janos Szocs :

Round 7
2017-11-19 15:00
SV Werder Bremen TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   3:1
Bastian Steger Jonathan Groth 11:1 11:6 11:5 3 :0
Hunor Janos Szocs Ruwen Filus 11:7 11:6 7:11 13:11 3 :1
Omar Assar Xi Wang 9:11 9:11 11:9 10:12 1 :3
Bastian Steger Ruwen Filus 9:11 11:8 11:7 11:4 3 :1
Hunor Janos Szocs Jonathan Groth :

Round 7
2017-11-19 15:00
1. FC Saarbrücken-TT Post SV Mühlhausen   3:0
Tiago Apolonia Lubomir Jancarik 13:11 7:11 11:8 11:8 3 :1
Bojan Tokic Ovidiu Ionescu 10:12 10:12 11:5 11:4 11:7 3 :2
Patrick Baum Daniel Habesohn 11:9 11:9 11:6 3 :0
Tiago Apolonia Ovidiu Ionescu :
Bojan Tokic Lubomir Jancarik :


Round 8
2017-11-19 15:00
ASV Grünwettersbach Borussia Düsseldorf   0:3
Masataka Morizono Anton Källberg 10:12 13:11 9:11 11:8 6:11 2 :3
Ricardo Walther Timo Boll 9:11 11:8 9:11 9:11 1 :3
Dang Qiu Stefan Fegerl 11:6 5:11 7:11 9:11 1 :3
Masataka Morizono Timo Boll :
Ricardo Walther Anton Källberg :

Round 8
2017-11-19 15:00
TSV Bad Königshofen TTF Liebherr Ochsenhausen   0:3
Mizuki Oikawa Hugo Calderano 11:13 6:11 11:5 10:12 1 :3
Darko Jorgic Jakub Dyjas 9:11 12:14 11:8 12:10 7:11 2 :3
Kilian Ort Yuto Muramatsu 7:11 4:11 8:11 0 :3
Mizuki Oikawa Jakub Dyjas :
Darko Jorgic Hugo Calderano :

Round 8
2017-11-19 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau TTC Schwalbe Bergneustadt   3:2
Kirill Gerassimenko Sharath Kamal Achanta 11:7 8:11 11:8 10:12 12:10 3 :2
Lei Kou Benedikt Duda 8:11 7:11 11:9 11:8 15:17 2 :3
Constantin Cioti Steffen Mengel 13:11 3:11 11:9 9:11 11:8 3 :2
Kirill Gerassimenko Benedikt Duda 7:11 11:8 8:11 6:11 1 :3
Lei Kou Alvaro Robles 10:12 12:10 11:7 11:6 3 :1

Round 8
2017-11-24 19:00
Post SV Mühlhausen ASV Grünwettersbach   1:3
Daniel Habesohn Masataka Morizono 2:11 11:7 11:9 8:11 5:11 2 :3
Ovidiu Ionescu Ricardo Walther 11:5 8:11 11:7 11:5 3 :1
Lubomir Jancarik Samuel Walker 9:11 11:13 5:11 0 :3
Daniel Habesohn Ricardo Walther 6:11 11:7 8:11 3:11 1 :3
Ovidiu Ionescu Masataka Morizono :


Round 9
2017-11-26 15:00
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell TTC Schwalbe Bergneustadt   3:0
Xi Wang Alvaro Robles 11:9 6:11 11:7 11:5 3 :1
Jonathan Groth Benedikt Duda 11:8 7:11 11:7 7:11 11:7 3 :2
Ruwen Filus Steffen Mengel 11:7 8:11 11:8 2:11 11:7 3 :2
Xi Wang Benedikt Duda :
Jonathan Groth Alvaro Robles :

Round 9
2017-11-26 15:00
TTF Liebherr Ochsenhausen TTC Zugbrücke Grenzau   2:3
Jakub Dyjas Lei Kou 11:8 8:11 10:12 13:11 7:11 2 :3
Simon Gauzy Kirill Gerassimenko 11:2 8:11 14:12 10:12 15:13 3 :2
Hugo Calderano Constantin Cioti 4:11 11:8 13:11 11:6 3 :1
Jakub Dyjas Kirill Gerassimenko 9:11 9:11 11:5 8:11 1 :3
Simon Gauzy Lei Kou 5:11 9:11 11:7 12:10 5:11 2 :3

Round 9
2017-11-26 15:00
Borussia Düsseldorf TSV Bad Königshofen   2:3
Kristian Karlsson Darko Jorgic 9:11 9:11 6:11 0 :3
Stefan Fegerl Mizuki Oikawa 9:11 8:11 11:8 8:11 1 :3
Anton Källberg Filip Zeljko 12:10 11:4 5:11 4:11 11:9 3 :2
Kristian Karlsson Mizuki Oikawa 11:3 11:9 11:5 3 :0
Stefan Fegerl Darko Jorgic 9:11 12:10 10:12 5:11 1 :3

Round 9
2017-11-26 17:00
SV Werder Bremen 1. FC Saarbrücken-TT   3:0
Bastian Steger Bojan Tokic 11:6 11:3 11:8 3 :0
Omar Assar Patrick Baum 12:10 14:12 12:10 3 :0
Hunor Janos Szocs Tiago Apolonia 11:9 8:11 11:8 8:11 11:7 3 :2
Bastian Steger Patrick Baum :
Omar Assar Bojan Tokic :

Round 9
2017-12-03 15:00
1. FC Saarbrücken-TT TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell   2:3
Patrick Franziska Xi Wang 6:11 10:12 11:4 13:11 4:11 2 :3
Tiago Apolonia Ruwen Filus 8:11 11:3 5:11 12:10 11:5 3 :2
Patrick Baum Jonathan Groth 10:12 7:11 11:8 11:7 5:11 2 :3
Patrick Franziska Ruwen Filus 11:6 11:6 11:7 3 :0
Tiago Apolonia Xi Wang 9:11 6:11 8:11 0 :3


Round 10
2017-12-03 15:00
ASV Grünwettersbach SV Werder Bremen   2:3
Masataka Morizono Omar Assar 11:6 9:11 11:4 10:12 11:3 3 :2
Ricardo Walther Bastian Steger 3:11 9:11 11:8 9:11 1 :3
Samuel Walker Hunor Janos Szocs 5:11 6:11 5:11 0 :3
Masataka Morizono Bastian Steger 11:9 8:11 7:11 11:9 11:7 3 :2
Dang Qiu Omar Assar 7:11 4:11 5:11 0 :3

Round 10
2017-12-03 15:00
TSV Bad Königshofen Post SV Mühlhausen   3:1
Darko Jorgic Daniel Habesohn 11:8 12:10 9:11 11:4 3 :1
Mizuki Oikawa Ovidiu Ionescu 8:11 11:9 4:11 11:6 8:11 2 :3
Filip Zeljko Lubomir Jancarik 11:2 11:7 11:7 3 :0
Darko Jorgic Ovidiu Ionescu 6:11 11:7 14:12 11:9 3 :1
Mizuki Oikawa Daniel Habesohn :

Round 10
2017-12-03 15:00
TTC Zugbrücke Grenzau Borussia Düsseldorf   1:3
Lei Kou Anton Källberg 11:9 7:11 11:6 16:14 3 :1
Kirill Gerassimenko Kristian Karlsson 8:11 3:11 9:11 0 :3
Constantin Cioti Stefan Fegerl 8:11 10:12 11:8 7:11 1 :3
Lei Kou Kristian Karlsson 6:11 9:11 11:13 0 :3
Kirill Gerassimenko Anton Källberg :

Round 10
2017-12-03 15:00
TTC Schwalbe Bergneustadt TTF Liebherr Ochsenhausen   1:3
Benedikt Duda Hugo Calderano 11:9 7:11 5:11 11:9 11:9 3 :2
Alvaro Robles Simon Gauzy 9:11 9:11 5:11 0 :3
Steffen Mengel Jakub Dyjas 6:11 11:6 9:11 11:5 8:11 2 :3
Benedikt Duda Simon Gauzy 11:7 9:11 12:10 7:11 10:12 2 :3
Alvaro Robles Hugo Calderano :

Teams & Players

Teams Players
Borussia Düsseldorf TIMO Boll , KRISTIAN Karlsson , STEFAN Fegerl , ANTON Källberg
Post SV Mühlhausen DANIEL Habesohn , OVIDIU Ionescu , LUBOMIR Jancarik
1. FC Saarbrücken-TT PATRICK Franziska , TIAGO Apolonia , PATRICK Baum , BOJAN Tokic , TOMAS Polansky
SV Werder Bremen BASTIAN Steger , OMAR Assar , HUNOR JANOS Szocs , FLORENT Lambiet , CRISTIAN Tamas
TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell RUWEN Filus , XI Wang , JONATHAN Groth
ASV Grünwettersbach MASATAKA Morizono , RICARDO Walther , DANG Qiu , SAMUEL Walker
TTF Liebherr Ochsenhausen SIMON Gauzy , HUGO Calderano , YUTO Muramatsu , JAKUB Dyjas , JOAO Geraldo
TSV Bad Königshofen MIZUKI Oikawa , KILIAN Ort , DARKO Jorgic , KOUDAI Hiraya
TTC Schwalbe Bergneustadt SHARATH KAMAL Achanta , BENEDIKT Duda , STEFFEN Mengel , ALVARO Robles , PETER Sereda
TTC Zugbrücke Grenzau LEI Kou , KIRILL Gerassimenko , CONSTANTIN Cioti , JÖRG Schlichter

Latest Tweets by ittfworld