contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

1. Bundesliga Damen Bund 2019/20

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. ttc berlin eastside 8 8 0 0 48 6 42 16
2. TuS Bad Driburg 8 7 1 0 44 26 18 14
3. SV DJK Kolbermoor 8 6 2 0 40 17 23 12
4. SV Böblingen 8 4 4 0 34 36 -2 8
5. TTG Bingen/Münster-Sarmsh. 8 3 4 1 30 38 -8 7
6. TSV 1909 Langstadt 8 3 5 0 28 34 -6 6
7. TSV Schwabhausen 8 1 5 2 27 42 -15 4
8. TV Busenbach 8 1 6 1 25 43 -18 3
9. TTK Anröchte 8 1 7 0 11 45 -34 2

Results

Round 1
2019-09-15 13:00
ttc berlin eastside TTK Anröchte   6:0
Xiaona Shan / Nina Mittelham Julia Stellpflug / Lisa Löher 11:1 11:1 11:1 3 :0
Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach Aimei Wang / Yang Henrich 12:14 3:11 11:9 11:5 12:10 3 :2
Xiaona Shan Yang Henrich 11:9 11:9 11:3 3 :0
Nina Mittelham Aimei Wang 9:11 11:3 11:5 11:9 3 :1
Matilda Ekholm Lisa Löher 11:4 11:1 11:2 3 :0
Kathrin Mühlbach Julia Stellpflug 11:4 11:1 11:3 3 :0

Round 1
2019-09-22 14:30
TSV Schwabhausen SV DJK Kolbermoor   3:6
Alina Nikitchanka / Laura Tiefenbrunner Svetlana Ganina / Yaping Ding 11:6 10:12 7:11 3:11 1 :3
Sabine Winter / Mateja Jeger Kristin Lang / Lily Zhang 10:12 8:11 6:11 0 :3
Sabine Winter Lily Zhang 11:3 11:9 6:11 11:3 3 :1
Mateja Jeger Kristin Lang 11:13 11:8 6:11 3:11 1 :3
Alina Nikitchanka Anastasia Bondareva 4:11 12:10 11:7 11:6 3 :1
Laura Tiefenbrunner Yaping Ding 4:11 4:11 6:11 0 :3
Sabine Winter Kristin Lang 11:6 4:11 11:5 11:4 3 :1
Mateja Jeger Lily Zhang 11:9 8:11 7:11 11:13 1 :3
Alina Nikitchanka Yaping Ding 12:10 9:11 6:11 7:11 1 :3

Round 1
2019-09-23 13:00
ttc berlin eastside TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   6:0
Georgina Pota / Matilda Ekholm Giorgia Piccolin / Katerina Tomanovska 12:10 11:6 6:11 12:10 3 :1
Xiaona Shan / Nina Mittelham Chantal Mantz / Yuan Wan 8:11 11:8 5:11 11:3 11:4 3 :2
Xiaona Shan Yuan Wan 11:3 15:13 11:3 3 :0
Georgina Pota Chantal Mantz 11:7 13:11 11:8 3 :0
Nina Mittelham Katerina Tomanovska 11:8 11:4 6:11 11:4 3 :1
Matilda Ekholm Giorgia Piccolin 11:8 11:9 9:11 11:5 3 :1


Round 2
2019-09-23 14:00
SV DJK Kolbermoor TV Busenbach   6:0
Kristin Lang / Lily Zhang Lisa Lung / Lea Grohmann 11:7 11:3 11:8 3 :0
Yaping Ding / Svetlana Ganina Jessica Göbel / Tanja Krämer 11:5 6:11 11:8 7:11 11:5 3 :2
Kristin Lang Tanja Krämer 11:6 7:11 11:6 5:11 11:3 3 :2
Lily Zhang Jessica Göbel 4:11 11:1 11:8 11:2 3 :1
Svetlana Ganina Lea Grohmann 11:4 11:6 11:3 3 :0
Anastasia Bondareva Lisa Lung 8:11 11:6 12:10 12:10 3 :1

Round 2
2019-09-29 15:00
TSV 1909 Langstadt TuS Bad Driburg   3:6
Petrissa Solja / Alena Lemmer Britt Eerland / Sarah de Nutte 9:11 2:11 1:11 0 :3
Dina Meshref / Janina Kämmerer Nadine Bollmeier / Sophia Klee 10:12 11:3 11:8 12:10 3 :1
Petrissa Solja Sarah de Nutte 11:7 11:9 8:11 4:11 11:5 3 :2
Dina Meshref Britt Eerland 10:12 7:11 4:11 0 :3
Alena Lemmer Sophia Klee 12:14 6:11 6:11 0 :3
Janina Kämmerer Nadine Bollmeier 11:2 13:11 8:11 2:11 6:11 2 :3
Petrissa Solja Britt Eerland 5:11 11:5 11:8 11:9 3 :1
Dina Meshref Sarah de Nutte 1:11 10:12 11:6 11:8 6:11 2 :3
Alena Lemmer Nadine Bollmeier 8:11 6:11 11:6 8:11 1 :3

Round 2
2019-09-30 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TuS Bad Driburg   4:6
Chantal Mantz / Yuan Wan Britt Eerland / Sarah de Nutte 8:11 7:11 7:11 0 :3
Giorgia Piccolin / Katerina Tomanovska Nadine Bollmeier / Sophia Klee 9:11 8:11 11:7 7:11 1 :3
Amy Wang Sarah de Nutte 8:11 11:9 8:11 11:9 1:11 2 :3
Chantal Mantz Britt Eerland 8:11 8:11 13:11 7:11 1 :3
Yuan Wan Sophia Klee 14:16 11:7 8:11 11:8 7:11 2 :3
Giorgia Piccolin Nadine Bollmeier 6:11 11:6 11:9 11:4 3 :1
Amy Wang Britt Eerland 15:13 6:11 14:12 11:6 3 :1
Chantal Mantz Sarah de Nutte 11:6 10:12 11:4 11:9 3 :1
Yuan Wan Nadine Bollmeier 11:1 11:8 11:5 3 :0
Giorgia Piccolin Sophia Klee 6:11 10:12 9:11 0 :3


Round 3
2019-09-30 14:00
SV DJK Kolbermoor SV Böblingen   6:2
Yaping Ding / Svetlana Ganina Mitsuki Yoshida / Annett Kaufmann 11:8 11:7 11:2 3 :0
Kristin Lang / Lily Zhang Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer 11:8 5:11 11:7 11:5 3 :1
Kristin Lang Mitsuki Yoshida 11:7 7:11 21:19 11:3 3 :1
Lily Zhang Qianhong Gotsch 4:11 8:11 7:11 0 :3
Yaping Ding Alexandra Kaufmann 11:6 11:8 11:4 3 :0
Anastasia Bondareva Rosalia Behringer 9:11 11:8 11:5 11:3 3 :1
Kristin Lang Qianhong Gotsch 8:11 6:11 7:11 0 :3
Lily Zhang Mitsuki Yoshida 11:0 11:0 11:0 3 :0

Round 3
2019-09-30 14:30
TTK Anröchte TV Busenbach   2:6
Aimei Wang / Yang Henrich Lisa Lung / Lea Grohmann 11:9 14:12 9:11 13:11 3 :1
Ting Yang / Jing Tian-Zörner Jessica Göbel / Tanja Krämer 1:11 9:11 11:8 8:11 1 :3
Aimei Wang Tanja Krämer 9:11 5:11 11:8 9:11 1 :3
Ting Yang Jessica Göbel 3:11 3:11 5:11 0 :3
Jing Tian-Zörner Lea Grohmann 11:5 11:5 11:2 3 :0
Yang Henrich Lisa Lung 10:12 12:10 8:11 4:11 1 :3
Aimei Wang Jessica Göbel 5:11 13:15 6:11 0 :3
Ting Yang Tanja Krämer 9:11 8:11 11:9 8:11 1 :3

Round 3
2019-10-14 10:30
SV Böblingen TSV 1909 Langstadt   6:3
Mitsuki Yoshida / Yanhua Yang-Xu Petrissa Solja / Dina Meshref 3:11 7:11 9:11 0 :3
Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer Alena Lemmer / Monika Pietkiewicz 8:11 13:11 11:8 11:8 3 :1
Qianhong Gotsch Dina Meshref 11:3 11:4 11:2 3 :0
Mitsuki Yoshida Petrissa Solja 5:11 5:11 17:15 4:11 1 :3
Yanhua Yang-Xu Alena Lemmer 11:6 11:8 11:5 3 :0
Rosalia Behringer Monika Pietkiewicz 11:6 5:11 11:2 10:12 11:6 3 :2
Qianhong Gotsch Petrissa Solja 12:10 6:11 11:8 11:2 3 :1
Mitsuki Yoshida Dina Meshref 11:8 8:11 13:11 6:11 6:11 2 :3
Yanhua Yang-Xu Monika Pietkiewicz 13:11 11:9 8:11 11:7 3 :1


Round 4
2019-10-14 13:00
ttc berlin eastside TSV Schwabhausen   6:0
Xiaona Shan / Nina Mittelham Sabine Winter / Mateja Jeger 9:11 11:9 13:11 11:3 3 :1
Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach Alina Nikitchanka / Laura Tiefenbrunner 11:9 11:5 11:3 3 :0
Xiaona Shan Mateja Jeger 11:8 11:9 11:4 3 :0
Nina Mittelham Sabine Winter 5:11 14:12 11:9 10:12 11:7 3 :2
Matilda Ekholm Laura Tiefenbrunner 11:6 11:4 11:7 3 :0
Kathrin Mühlbach Alina Nikitchanka 11:9 7:11 12:10 11:8 3 :1

Round 4
2019-10-14 14:00
TuS Bad Driburg SV DJK Kolbermoor   6:2
Britt Eerland / Sarah de Nutte Anastasia Bondareva / Kristin Lang 7:11 6:11 11:8 5:11 1 :3
Nadine Bollmeier / Sophia Klee Svetlana Ganina / Yaping Ding 3:11 6:11 11:7 5:11 1 :3
Britt Eerland Yaping Ding 4:11 9:11 11:9 11:8 13:11 3 :2
Sarah de Nutte Kristin Lang 11:6 11:9 11:7 3 :0
Sophia Klee Anastasia Bondareva 9:11 11:2 11:7 11:5 3 :1
Yuki Tsutsui Svetlana Ganina 9:11 11:6 11:9 13:15 11:8 3 :2
Britt Eerland Kristin Lang 12:14 11:6 11:4 11:5 3 :1
Sarah de Nutte Yaping Ding 11:3 11:2 5:11 11:3 3 :1

Round 4
2019-10-21 14:30
TTK Anröchte SV Böblingen   1:6
Yang Henrich / Annika Kerkhoff Mitsuki Yoshida / Yanhua Yang-Xu 7:11 7:11 2:11 0 :3
Aimei Wang / Ting Yang Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer 13:15 5:11 6:11 0 :3
Aimei Wang Mitsuki Yoshida 3:11 11:6 4:11 7:11 1 :3
Ting Yang Qianhong Gotsch 6:11 9:11 8:11 0 :3
Yang Henrich Rosalia Behringer 11:4 7:11 11:9 9:11 11:5 3 :2
Annika Kerkhoff Yanhua Yang-Xu 2:11 4:11 2:11 0 :3
Aimei Wang Qianhong Gotsch 9:11 9:11 10:12 0 :3


Round 5
2019-10-27 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TTK Anröchte   3:6
Yuan Wan / Giorgia Piccolin Aimei Wang / Jing Tian-Zörner 13:11 11:5 9:11 6:11 6:11 2 :3
Chantal Mantz / Katerina Tomanovska Ting Yang / Yang Henrich 11:9 11:8 6:11 10:12 9:11 2 :3
Chantal Mantz Ting Yang 11:6 11:9 11:7 3 :0
Yuan Wan Aimei Wang 11:4 5:11 9:11 7:11 1 :3
Giorgia Piccolin Yang Henrich 11:7 11:8 11:9 3 :0
Katerina Tomanovska Jing Tian-Zörner 8:11 9:11 9:11 0 :3
Chantal Mantz Aimei Wang 11:3 14:12 7:11 6:11 8:11 2 :3
Yuan Wan Ting Yang 10:12 11:8 11:8 13:11 3 :1
Giorgia Piccolin Jing Tian-Zörner 11:4 6:11 11:8 8:11 9:11 2 :3

Round 5
2019-10-27 18:00
TuS Bad Driburg TSV Schwabhausen   6:4
Britt Eerland / Sarah de Nutte Sabine Winter / Mateja Jeger 8:11 8:11 6:11 0 :3
Sophia Klee / Yuki Tsutsui Laura Tiefenbrunner / Crystal Wang 4:11 11:5 9:11 12:10 11:9 3 :2
Britt Eerland Crystal Wang 11:8 11:6 11:9 3 :0
Sarah de Nutte Sabine Winter 11:9 12:10 11:8 3 :0
Sophia Klee Alina Nikitchanka 11:5 11:8 9:11 5:11 6:11 2 :3
Yuki Tsutsui Mateja Jeger 8:11 6:11 7:11 0 :3
Britt Eerland Sabine Winter 11:8 11:5 11:4 3 :0
Sarah de Nutte Crystal Wang 8:11 11:7 11:2 11:6 3 :1
Sophia Klee Mateja Jeger 1:11 11:7 9:11 11:7 9:11 2 :3
Yuki Tsutsui Alina Nikitchanka 15:13 11:6 11:9 3 :0

Round 5
2019-10-27 18:30
TV Busenbach ttc berlin eastside   1:6
Jessica Göbel / Tanja Krämer Xiaona Shan / Nina Mittelham 6:11 11:6 12:14 9:11 1 :3
Lisa Lung / Lea Grohmann Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach 8:11 11:8 7:11 11:8 5:11 2 :3
Jessica Göbel Nina Mittelham 11:4 5:11 6:11 9:11 1 :3
Tanja Krämer Xiaona Shan 8:11 11:7 8:11 8:11 1 :3
Lisa Lung Kathrin Mühlbach 11:9 11:6 11:6 3 :0
Lea Grohmann Matilda Ekholm 3:11 8:11 6:11 0 :3
Jessica Göbel Xiaona Shan 5:11 8:11 9:11 0 :3


Round 6
2019-10-27 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TV Busenbach   6:1
Chantal Mantz / Katerina Tomanovska Lisa Lung / Lea Grohmann 5:11 11:5 6:11 11:5 14:12 3 :2
Yuan Wan / Giorgia Piccolin Jessica Göbel / Tanja Krämer 11:5 9:11 9:11 7:11 1 :3
Chantal Mantz Tanja Krämer 11:8 5:11 11:8 11:13 11:5 3 :2
Yuan Wan Jessica Göbel 11:9 11:8 11:6 3 :0
Giorgia Piccolin Lea Grohmann 11:5 11:8 7:11 11:3 3 :1
Katerina Tomanovska Lisa Lung 5:11 11:7 11:8 4:11 11:8 3 :2
Chantal Mantz Jessica Göbel 11:9 12:10 11:5 3 :0

Round 6
2019-10-27 14:30
TTK Anröchte TSV Schwabhausen   2:6
Ting Yang / Jing Tian-Zörner Sabine Winter / Laura Tiefenbrunner 13:11 3:11 6:11 11:13 1 :3
Aimei Wang / Yang Henrich Crystal Wang / Mateja Jeger 7:11 8:11 6:11 0 :3
Aimei Wang Crystal Wang 9:11 11:5 6:11 11:8 12:10 3 :2
Ting Yang Sabine Winter 6:11 3:11 7:11 0 :3
Jing Tian-Zörner Alina Nikitchanka 11:5 11:6 11:7 3 :0
Yang Henrich Mateja Jeger 10:12 11:7 5:11 11:4 7:11 2 :3
Aimei Wang Sabine Winter 6:11 10:12 5:11 0 :3
Ting Yang Crystal Wang 5:11 12:14 14:12 11:8 7:11 2 :3

Round 6
2019-10-27 15:00
SV Böblingen ttc berlin eastside   1:6
Qianhong Gotsch / Mitsuki Yoshida Xiaona Shan / Nina Mittelham 8:11 6:11 7:11 0 :3
Rosalia Behringer / Alexandra Kaufmann Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach 6:11 7:11 11:7 3:11 1 :3
Qianhong Gotsch Nina Mittelham 10:12 6:11 9:11 0 :3
Mitsuki Yoshida Xiaona Shan 5:11 5:11 8:11 0 :3
Rosalia Behringer Kathrin Mühlbach 11:8 6:11 8:11 11:7 11:8 3 :2
Alexandra Kaufmann Matilda Ekholm 5:11 3:11 11:13 0 :3
Qianhong Gotsch Xiaona Shan 6:11 11:8 8:11 16:14 2:11 2 :3


Round 7
2019-11-09 15:00
TSV 1909 Langstadt TSV Schwabhausen   6:0
Monika Pietkiewicz / Janina Kämmerer Eva-Maria Maier / Alina Nikitchanka 11:4 11:6 11:8 3 :0
Petrissa Solja / Dina Meshref Sabine Winter / Mateja Jeger 11:2 11:4 12:14 12:10 3 :1
Petrissa Solja Mateja Jeger 11:9 11:9 11:6 3 :0
Dina Meshref Sabine Winter 11:2 11:4 19:17 3 :0
Monika Pietkiewicz Eva-Maria Maier 11:4 13:11 11:9 3 :0
Janina Kämmerer Alina Nikitchanka 11:5 11:5 16:14 3 :0

Round 7
2019-11-16 14:30
TSV Schwabhausen TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   5:5
Sabine Winter / Mateja Jeger Chantal Mantz / Giorgia Piccolin 13:11 11:6 6:11 11:9 3 :1
Laura Tiefenbrunner / Alina Nikitchanka Yuan Wan / Amy Wang 11:6 7:11 7:11 3:11 1 :3
Sabine Winter Chantal Mantz 11:13 11:2 8:11 10:12 1 :3
Mateja Jeger Amy Wang 11:7 11:9 13:11 3 :0
Alina Nikitchanka Giorgia Piccolin 7:11 11:5 12:10 7:11 14:12 3 :2
Laura Tiefenbrunner Yuan Wan 9:11 9:11 7:11 0 :3
Sabine Winter Amy Wang 8:11 11:8 11:9 11:6 3 :1
Mateja Jeger Chantal Mantz 11:13 8:11 11:5 5:11 1 :3
Alina Nikitchanka Yuan Wan 9:11 11:8 12:14 11:7 14:12 3 :2
Laura Tiefenbrunner Giorgia Piccolin 8:11 11:3 7:11 10:12 1 :3

Round 7
2019-11-16 18:30
TV Busenbach TuS Bad Driburg   4:6
Lisa Lung / Lea Grohmann Sophia Klee / Yuki Tsutsui 5:11 11:8 11:7 11:8 3 :1
Jessica Göbel / Tanja Krämer Britt Eerland / Sarah de Nutte 10:12 7:11 11:5 12:14 1 :3
Jessica Göbel Sarah de Nutte 11:7 11:9 8:11 10:12 11:9 3 :2
Tanja Krämer Britt Eerland 6:11 9:11 9:11 0 :3
Lisa Lung Yuki Tsutsui 11:5 11:5 11:3 3 :0
Lea Grohmann Sophia Klee 6:11 16:14 8:11 11:8 3:11 2 :3
Jessica Göbel Britt Eerland 4:11 6:11 11:8 7:11 1 :3
Tanja Krämer Sarah de Nutte 11:6 6:11 11:7 4:11 11:8 3 :2
Lisa Lung Sophia Klee 11:7 11:5 10:12 8:11 4:11 2 :3
Lea Grohmann Yuki Tsutsui 12:10 8:11 9:11 7:11 1 :3


Round 8
2019-11-17 14:00
TSV 1909 Langstadt TTK Anröchte   6:0
Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng Aimei Wang / Yang Henrich 11:7 11:4 11:3 3 :0
Monika Pietkiewicz / Janina Kämmerer Ting Yang / Jing Tian-Zörner 12:10 13:11 11:6 3 :0
Petrissa Solja Ting Yang 11:8 11:8 12:10 3 :0
Hsien-Tzu Cheng Aimei Wang 12:10 11:9 12:14 6:11 11:8 3 :2
Monika Pietkiewicz Yang Henrich 7:11 11:9 6:11 11:6 11:8 3 :2
Janina Kämmerer Jing Tian-Zörner 11:5 11:6 11:5 3 :0

Round 8
2019-11-17 14:00
SV DJK Kolbermoor TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   6:0
Kristin Lang / Lily Zhang Chantal Mantz / Yuan Wan 8:11 12:10 11:9 10:12 11:6 3 :2
Yaping Ding / Svetlana Ganina Amy Wang / Giorgia Piccolin 11:6 11:3 12:10 3 :0
Kristin Lang Chantal Mantz 11:7 11:7 11:9 3 :0
Lily Zhang Amy Wang 11:4 11:4 11:9 3 :0
Yaping Ding Giorgia Piccolin 11:2 11:5 11:8 3 :0
Svetlana Ganina Yuan Wan 15:13 11:6 11:8 3 :0

Round 8
2019-11-17 15:00
SV Böblingen TuS Bad Driburg   3:6
Mitsuki Yoshida / Annett Kaufmann Britt Eerland / Sarah de Nutte 11:2 7:11 10:12 2:11 1 :3
Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer Nadine Bollmeier / Sophia Klee 11:6 11:7 11:3 3 :0
Qianhong Gotsch Sarah de Nutte 11:7 11:3 11:5 3 :0
Mitsuki Yoshida Britt Eerland 3:11 11:7 6:11 11:7 10:12 2 :3
Rosalia Behringer Yuki Tsutsui 11:6 6:11 10:12 8:11 1 :3
Annett Kaufmann Sophia Klee 7:11 11:7 9:11 3:11 1 :3
Qianhong Gotsch Britt Eerland 11:7 12:10 11:7 3 :0
Mitsuki Yoshida Sarah de Nutte 11:3 11:9 6:11 5:11 7:11 2 :3
Rosalia Behringer Sophia Klee 6:11 11:9 6:11 8:11 1 :3


Round 9
2019-11-23 18:30
TV Busenbach TSV 1909 Langstadt   4:6
Lisa Lung / Lea Grohmann Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng 4:11 4:11 5:11 0 :3
Jessica Göbel / Tanja Krämer Janina Kämmerer / Anne Bundesmann 10:12 8:11 11:6 11:8 11:7 3 :2
Jessica Göbel Hsien-Tzu Cheng 11:9 5:11 9:11 9:11 1 :3
Tanja Krämer Petrissa Solja 6:11 11:5 7:11 13:11 10:12 2 :3
Lisa Lung Anne Bundesmann 11:9 11:9 14:12 3 :0
Lea Grohmann Janina Kämmerer 9:11 11:9 11:8 11:1 3 :1
Jessica Göbel Petrissa Solja 5:11 10:12 9:11 0 :3
Tanja Krämer Hsien-Tzu Cheng 5:11 11:5 4:11 5:11 1 :3
Lisa Lung Janina Kämmerer 11:9 11:6 11:5 3 :0
Lea Grohmann Anne Bundesmann 3:11 11:8 6:11 8:11 1 :3

Round 9
2019-11-24 14:00
TSV 1909 Langstadt ttc berlin eastside   0:6
Janina Kämmerer / Anne Bundesmann Fu Yu / Xiaona Shan 11:8 8:11 11:8 5:11 8:11 2 :3
Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng Georgina Pota / Matilda Ekholm 15:17 12:14 11:4 11:8 6:11 2 :3
Petrissa Solja Xiaona Shan 11:8 7:11 6:11 3:11 1 :3
Hsien-Tzu Cheng Fu Yu 5:11 5:11 11:6 10:12 1 :3
Janina Kämmerer Matilda Ekholm 5:11 4:11 11:5 8:11 1 :3
Anne Bundesmann Georgina Pota 3:11 5:11 8:11 0 :3

Round 9
2019-11-30 16:00
TuS Bad Driburg ttc berlin eastside   2:6
Britt Eerland / Sarah de Nutte Fu Yu / Nina Mittelham 11:9 12:10 12:14 11:8 3 :1
Nadine Bollmeier / Yuki Tsutsui Georgina Pota / Matilda Ekholm 9:11 9:11 9:11 0 :3
Britt Eerland Georgina Pota 10:12 11:5 11:5 12:10 3 :1
Sarah de Nutte Fu Yu 4:11 8:11 3:11 0 :3
Nadine Bollmeier Matilda Ekholm 0:11 0:11 0:11 0 :3
Yuki Tsutsui Nina Mittelham 9:11 8:11 1:11 0 :3
Britt Eerland Fu Yu 9:11 11:4 6:11 6:11 1 :3
Sarah de Nutte Georgina Pota 7:11 8:11 3:11 0 :3


Round 10
2019-12-01 13:00
ttc berlin eastside SV DJK Kolbermoor   6:2
Georgina Pota / Matilda Ekholm Jia Liu / Lily Zhang 11:3 7:11 11:5 5:11 11:8 3 :2
Xiaona Shan / Nina Mittelham Yaping Ding / Svetlana Ganina 11:4 11:7 11:5 3 :0
Fu Yu Kristin Lang 11:13 9:11 6:11 0 :3
Xiaona Shan Jia Liu 4:11 11:5 11:9 11:5 3 :1
Nina Mittelham Yaping Ding 9:11 8:11 12:10 11:7 11:6 3 :2
Matilda Ekholm Lily Zhang 7:11 8:11 5:11 0 :3
Fu Yu Jia Liu 7:11 11:8 11:5 7:11 11:7 3 :2
Xiaona Shan Kristin Lang 8:11 11:4 10:12 11:8 11:9 3 :2

Round 10
2019-12-01 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. SV Böblingen   6:4
Giorgia Piccolin / Katerina Tomanovska Yanhua Yang-Xu / Mitsuki Yoshida 11:9 11:7 6:11 11:6 3 :1
Chantal Mantz / Yuan Wan Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer 4:11 12:10 9:11 8:11 1 :3
Chantal Mantz Mitsuki Yoshida 9:11 11:4 11:8 11:7 3 :1
Yuan Wan Qianhong Gotsch 10:12 10:12 11:6 9:11 1 :3
Giorgia Piccolin Rosalia Behringer 11:5 11:2 11:8 3 :0
Katerina Tomanovska Yanhua Yang-Xu 5:11 11:7 11:7 4:11 11:9 3 :2
Chantal Mantz Qianhong Gotsch 6:11 11:7 4:11 2:11 1 :3
Yuan Wan Mitsuki Yoshida 11:3 11:6 8:11 11:6 3 :1
Giorgia Piccolin Yanhua Yang-Xu 5:11 9:11 12:10 14:12 7:11 2 :3
Katerina Tomanovska Rosalia Behringer 11:8 11:6 7:11 11:7 3 :1

Round 10
2019-12-08 14:00
SV DJK Kolbermoor TSV 1909 Langstadt   6:0
Kristin Lang / Lily Zhang Ayumu Tsutsui / Anna Jansen 11:3 11:4 11:5 3 :0
Yaping Ding / Svetlana Ganina Janina Kämmerer / Anne Bundesmann 11:5 14:12 7:11 11:4 3 :1
Kristin Lang Anne Bundesmann 11:6 11:6 11:1 3 :0
Lily Zhang Janina Kämmerer 11:5 11:8 11:4 3 :0
Svetlana Ganina Anna Jansen 11:6 11:2 11:2 3 :0
Anastasia Bondareva Ayumu Tsutsui 11:7 12:10 11:7 3 :0


Round 11
2019-12-08 14:00
TV Busenbach SV Böblingen   4:6
Lisa Lung / Lea Grohmann Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer 6:11 5:11 5:11 0 :3
Jessica Göbel / Tanja Krämer Mitsuki Yoshida / Yanhua Yang-Xu 11:3 13:15 8:11 11:7 9:11 2 :3
Jessica Göbel Mitsuki Yoshida 11:9 9:11 6:11 11:9 4:11 2 :3
Tanja Krämer Qianhong Gotsch 11:9 11:8 7:11 11:7 3 :1
Lisa Lung Rosalia Behringer 11:6 13:11 4:11 11:6 3 :1
Lea Grohmann Yanhua Yang-Xu 11:13 11:13 11:8 6:11 1 :3
Jessica Göbel Qianhong Gotsch 11:8 4:11 6:11 7:11 1 :3
Tanja Krämer Mitsuki Yoshida 11:9 11:8 11:7 3 :0
Lisa Lung Yanhua Yang-Xu 13:11 11:7 12:10 3 :0
Lea Grohmann Rosalia Behringer 10:12 3:11 4:11 0 :3

Round 11
2019-12-14 14:30
TSV Schwabhausen TV Busenbach   5:5
Sabine Winter / Mateja Jeger Lisa Lung / Lea Grohmann 11:6 11:5 10:12 7:11 7:11 2 :3
Alina Nikitchanka / Laura Tiefenbrunner Jessica Göbel / Tanja Krämer 8:11 7:11 8:11 0 :3
Sabine Winter Tanja Krämer 9:11 11:7 11:9 14:12 3 :1
Mateja Jeger Jessica Göbel 5:11 11:9 6:11 9:11 1 :3
Alina Nikitchanka Lea Grohmann 11:8 9:11 11:2 14:16 11:6 3 :2
Laura Tiefenbrunner Lisa Lung 11:9 11:7 9:11 9:11 7:11 2 :3
Sabine Winter Jessica Göbel 15:13 7:11 12:10 8:11 11:8 3 :2
Mateja Jeger Tanja Krämer 11:6 8:11 7:11 7:11 1 :3
Alina Nikitchanka Lisa Lung 11:8 11:5 11:7 3 :0
Laura Tiefenbrunner Lea Grohmann 11:3 11:6 11:5 3 :0

Round 11
2019-12-15 14:30
TTK Anröchte SV DJK Kolbermoor   0:6
Aimei Wang / Yang Henrich Svetlana Ganina / Anastasia Bondareva 9:11 11:5 9:11 11:13 1 :3
Annika Kerkhoff / Rosanna Levenig Kristin Lang / Lily Zhang 3:11 2:11 1:11 0 :3
Aimei Wang Lily Zhang 8:11 8:11 8:11 0 :3
Yang Henrich Kristin Lang 11:13 10:12 8:11 0 :3
Annika Kerkhoff Anastasia Bondareva 11:13 3:11 7:11 0 :3
Rosanna Levenig Svetlana Ganina 0:11 3:11 9:11 0 :3


Round 12
2019-12-21 14:30
TSV Schwabhausen SV Böblingen   4:6
Alina Nikitchanka / Laura Tiefenbrunner Qianhong Gotsch / Rosalia Behringer 3:11 11:9 9:11 8:11 1 :3
Sabine Winter / Mateja Jeger Annett Kaufmann / Mitsuki Yoshida 11:6 9:11 8:11 8:11 1 :3
Sabine Winter Mitsuki Yoshida 11:9 11:3 5:11 11:7 3 :1
Mateja Jeger Qianhong Gotsch 10:12 4:11 3:11 0 :3
Alina Nikitchanka Annett Kaufmann 7:11 8:11 11:9 11:3 11:6 3 :2
Laura Tiefenbrunner Rosalia Behringer 11:7 7:11 9:11 11:9 11:6 3 :2
Sabine Winter Qianhong Gotsch 3:11 4:11 6:11 0 :3
Mateja Jeger Mitsuki Yoshida 13:11 9:11 15:13 8:11 13:11 3 :2
Alina Nikitchanka Rosalia Behringer 13:15 7:11 11:13 0 :3
Laura Tiefenbrunner Annett Kaufmann 11:13 6:11 11:9 7:11 1 :3

Round 12
2019-12-22 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TSV 1909 Langstadt   6:4
Giorgia Piccolin / Katerina Tomanovska Janina Kämmerer / Anne Bundesmann 11:5 11:9 12:14 7:11 7:11 2 :3
Chantal Mantz / Yuan Wan Petrissa Solja / Dina Meshref 11:7 4:11 11:8 12:10 3 :1
Chantal Mantz Dina Meshref 6:11 5:11 5:11 0 :3
Yuan Wan Petrissa Solja 17:15 9:11 9:11 11:6 11:8 3 :2
Giorgia Piccolin Anne Bundesmann 11:9 4:11 11:7 11:6 3 :1
Katerina Tomanovska Janina Kämmerer 6:11 11:8 4:11 11:2 11:6 3 :2
Chantal Mantz Petrissa Solja 8:11 11:6 5:11 2:11 1 :3
Yuan Wan Dina Meshref 5:11 8:11 10:12 0 :3
Giorgia Piccolin Janina Kämmerer 10:12 11:2 11:7 11:7 3 :1
Katerina Tomanovska Anne Bundesmann 11:7 11:8 7:11 11:8 3 :1

Round 12
2019-12-22 14:00
TuS Bad Driburg TTK Anröchte   6:0
Britt Eerland / Sarah de Nutte Aimei Wang / Yang Henrich 8:11 11:7 11:2 9:11 13:11 3 :2
Sophia Klee / Yuki Tsutsui Annika Kerkhoff / Julia Stellpflug 11:7 11:0 11:5 3 :0
Britt Eerland Yang Henrich 11:7 11:7 12:10 3 :0
Sarah de Nutte Aimei Wang 11:7 3:11 11:5 14:12 3 :1
Sophia Klee Julia Stellpflug 11:8 11:3 11:7 3 :0
Yuki Tsutsui Annika Kerkhoff 11:5 11:3 11:2 3 :0

Teams & Players

Teams Players
ttc berlin eastside FU Yu , XIAONA Shan , NINA Mittelham , MATILDA Ekholm , KATHRIN Mühlbach , IRINA Palina
TuS Bad Driburg BRITT Eerland , SARAH DE Nutte , SOPHIA Klee , NADINE Bollmeier , YAN Su , YUKI Tsutsui
SV DJK Kolbermoor JIA Liu , KRISTIN Lang , LILY Zhang , YAPING Ding , SVETLANA Ganina , ANASTASIA Bondareva , NAOMI Pranjkovic
SV Böblingen QIANHONG Gotsch , YANHUA Yang-Xu , MITSUKI Yoshida , ROSALIA Behringer , ANNETT Kaufmann , NICOLE Struse , ALEXANDRA Kaufmann
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. AMY Wang , CHANTAL Mantz , YUAN Wan , GIORGIA Piccolin , KATERINA Tomanovska
TSV 1909 Langstadt PETRISSA Solja , HSIEN-TZU Cheng , DINA Meshref , MONIKA Pietkiewicz , ALENA Lemmer , JANINA Kämmerer
TSV Schwabhausen SABINE Winter , CRYSTAL Wang , MATEJA Jeger , ALINA Nikitchanka , LAURA Tiefenbrunner
TV Busenbach TANJA Krämer , JESSICA Göbel , LISA Lung , LEA Grohmann
TTK Anröchte

Latest Tweets by ittfworld