contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

1. Bundesliga Damen Bund 2018/19

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. SV DJK Kolbermoor 7 6 1 0 38 16 22 12
2. ttc berlin eastside 7 5 1 1 35 16 19 11
3. TTG Bingen/Münster-Sarmsh. 7 3 1 3 34 31 3 9
4. TSV 1909 Langstadt 7 3 2 2 33 27 6 8
5. TuS Bad Driburg 7 3 2 2 34 28 6 8
6. TTK Anröchte 7 3 4 0 22 34 -12 6
7. TV Busenbach 7 1 6 0 17 39 -22 2
8. SV Böblingen 7 0 7 0 20 42 -22 0
  Team PL W L D + - +-  
1. SV DJK Kolbermoor 7 6 1 0 38 16 22 12
2. ttc berlin eastside 7 5 1 1 35 16 19 11
3. TTG Bingen/Münster-Sarmsh. 7 3 1 3 34 31 3 9
4. TSV 1909 Langstadt 7 3 2 2 33 27 6 8
5. TuS Bad Driburg 7 3 2 2 34 28 6 8
6. TTK Anröchte 7 3 4 0 22 34 -12 6
7. TV Busenbach 7 1 6 0 17 39 -22 2
8. SV Böblingen 7 0 7 0 20 42 -22 0
  Team PL W L D + - +-  
1. ttc berlin eastside 5 5 0 0 30 5 25 10
2. TuS Bad Driburg 5 3 1 1 25 17 8 7
3. SV DJK Kolbermoor 4 3 1 0 20 12 8 6
4. TSV 1909 Langstadt 5 2 1 2 23 21 2 6
5. TTG Bingen/Münster-Sarmsh. 4 2 1 1 18 18 0 5
6. TTK Anröchte 5 2 3 0 16 24 -8 4
7. SV Böblingen 5 0 5 0 14 30 -16 0
8. TV Busenbach 5 0 5 0 11 30 -19 0

Results

Round 1
2019-01-12 15:00
TSV 1909 Langstadt TuS Bad Driburg   5:5
Alena Lemmer / Anne Bundesmann Nadine Bollmeier / Sophia Klee 11:7 4:11 3:11 9:11 1 :3
Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng Britt Eerland / Sarah de Nutte 11:7 11:8 11:9 3 :0
Petrissa Solja Sarah de Nutte 11:7 11:6 11:7 3 :0
Hsien-Tzu Cheng Britt Eerland 7:11 12:14 11:4 11:9 12:10 3 :2
Alena Lemmer Sophia Klee 9:11 15:13 6:11 10:12 1 :3
Anne Bundesmann Nadine Bollmeier 9:11 7:11 2:11 0 :3
Petrissa Solja Britt Eerland 11:3 11:5 11:8 3 :0
Hsien-Tzu Cheng Sarah de Nutte 11:5 9:11 11:4 7:11 11:9 3 :2
Alena Lemmer Nadine Bollmeier 7:11 12:10 12:10 7:11 9:11 2 :3
Anne Bundesmann Sophia Klee 9:11 7:11 7:11 0 :3

Round 1
2019-01-13 13:00
ttc berlin eastside TV Busenbach   6:1
Xiaona Shan / Nina Mittelham Tanja Krämer / Jessica Göbel 9:11 6:11 11:9 11:6 11:3 3 :2
Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner 11:7 7:11 8:11 11:5 9:11 2 :3
Xiaona Shan Jessica Göbel 11:7 11:4 4:11 11:6 3 :1
Nina Mittelham Tanja Krämer 9:11 11:4 11:9 11:5 3 :1
Matilda Ekholm Franziska Schreiner 11:6 11:6 11:8 3 :0
Kathrin Mühlbach Anastasia Bondareva 8:11 11:6 11:9 11:5 3 :1
Xiaona Shan Tanja Krämer 11:13 11:5 14:12 14:12 3 :1
Nina Mittelham Jessica Göbel :
Matilda Ekholm Anastasia Bondareva :
Kathrin Mühlbach Franziska Schreiner :

Round 1
2019-01-13 14:00
TuS Bad Driburg SV Böblingen   6:4
Britt Eerland / Sarah de Nutte Theresa Kraft / Julia Kaim 11:3 7:11 11:5 11:1 3 :1
Nadine Bollmeier / Sophia Klee Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr 11:6 9:11 6:11 9:11 1 :3
Britt Eerland Rosalia Stähr 11:8 6:11 11:5 11:8 3 :1
Sarah de Nutte Qianhong Gotsch 7:11 4:11 6:11 0 :3
Nadine Bollmeier Julia Kaim 11:9 9:11 11:8 11:8 3 :1
Sophia Klee Theresa Kraft 11:9 4:11 12:10 8:11 11:5 3 :2
Britt Eerland Qianhong Gotsch 5:11 9:11 8:11 0 :3
Sarah de Nutte Rosalia Stähr 8:11 11:6 8:11 11:7 11:9 3 :2
Nadine Bollmeier Theresa Kraft 5:11 9:11 11:6 11:13 1 :3
Sophia Klee Julia Kaim 7:11 11:9 11:7 8:11 11:9 3 :2

Round 1
2019-01-13 14:00
SV DJK Kolbermoor TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   6:1
Kristin Lang / Sabine Winter Chantal Mantz / Yuan Wan 8:11 11:9 8:11 12:10 13:11 3 :2
Svetlana Ganina / Katharina Michajlova Marie Migot / Giorgia Piccolin 10:12 7:11 7:11 0 :3
Kristin Lang Yuan Wan 11:5 11:8 10:12 11:7 3 :1
Sabine Winter Chantal Mantz 11:9 12:10 11:9 3 :0
Svetlana Ganina Giorgia Piccolin 11:1 11:5 11:6 3 :0
Katharina Michajlova Marie Migot 7:11 15:13 9:11 11:5 11:5 3 :2
Kristin Lang Chantal Mantz 11:2 11:5 11:7 3 :0
Sabine Winter Yuan Wan :
Svetlana Ganina Marie Migot :
Katharina Michajlova Giorgia Piccolin :


Round 2
2019-01-26 18:30
TV Busenbach TTK Anröchte   4:6
Tanja Krämer / Jessica Göbel Aimei Wang / Marta Golota 5:11 11:3 11:5 7:11 11:7 3 :2
Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner Yang Henrich / Qi Shi 11:6 9:11 15:17 9:11 1 :3
Jessica Göbel Aimei Wang 11:8 11:9 11:4 3 :0
Anastasia Bondareva Qi Shi 11:9 5:11 4:11 9:11 1 :3
Lisa Lung Yang Henrich 11:4 6:11 10:12 11:8 11:7 3 :2
Franziska Schreiner Jing Tian-Zörner 11:9 9:11 8:11 6:11 1 :3
Jessica Göbel Qi Shi 7:11 11:3 6:11 2:11 1 :3
Anastasia Bondareva Aimei Wang 3:11 10:12 8:11 0 :3
Lisa Lung Jing Tian-Zörner 11:4 11:6 4:11 10:12 11:9 3 :2
Franziska Schreiner Yang Henrich 11:7 10:12 7:11 11:3 1:11 2 :3

Round 2
2019-01-27 10:30
SV Böblingen TTK Anröchte   2:6
Julia Kaim / Theresa Kraft Aimei Wang / Marta Golota 11:7 11:13 11:4 10:12 9:11 2 :3
Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr Qi Shi / Yang Henrich 7:11 9:11 7:11 0 :3
Qianhong Gotsch Aimei Wang 13:11 12:10 11:5 3 :0
Rosalia Stähr Qi Shi 4:11 1:11 8:11 0 :3
Theresa Kraft Yang Henrich 9:11 11:9 6:11 11:9 9:11 2 :3
Julia Kaim Jing Tian-Zörner 7:11 2:11 7:11 0 :3
Qianhong Gotsch Qi Shi 11:2 11:4 11:5 3 :0
Rosalia Stähr Aimei Wang 11:9 11:3 8:11 4:11 2:11 2 :3
Theresa Kraft Jing Tian-Zörner :
Julia Kaim Yang Henrich :

Round 2
2019-01-27 14:00
TuS Bad Driburg ttc berlin eastside   2:6
Nadine Bollmeier / Sophia Klee Xiaona Shan / Nina Mittelham 6:11 7:11 9:11 0 :3
Britt Eerland / Sarah de Nutte Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach 11:7 11:7 11:6 3 :0
Britt Eerland Nina Mittelham 7:11 5:11 13:11 8:11 1 :3
Sarah de Nutte Xiaona Shan 11:13 7:11 6:11 0 :3
Nadine Bollmeier Kathrin Mühlbach 8:11 11:8 11:7 11:7 3 :1
Sophia Klee Matilda Ekholm 7:11 4:11 5:11 0 :3
Britt Eerland Xiaona Shan 11:13 7:11 3:11 0 :3
Sarah de Nutte Nina Mittelham 7:11 2:11 12:10 4:11 1 :3
Nadine Bollmeier Matilda Ekholm :
Sophia Klee Kathrin Mühlbach :


Round 3
2019-01-27 14:00
TSV 1909 Langstadt TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   5:5
Petrissa Solja / Alena Lemmer Chantal Mantz / Yuan Wan 12:10 11:13 8:11 4:11 1 :3
Monika Pietkiewicz / Janina Kämmerer Marie Migot / Giorgia Piccolin 11:9 5:11 3:11 11:6 11:9 3 :2
Petrissa Solja Chantal Mantz 11:6 11:5 11:6 3 :0
Monika Pietkiewicz Lily Zhang 2:11 9:11 11:7 7:11 1 :3
Alena Lemmer Giorgia Piccolin 14:12 11:4 5:11 2:11 16:18 2 :3
Janina Kämmerer Marie Migot 11:7 11:6 10:12 9:11 11:5 3 :2
Petrissa Solja Lily Zhang 5:11 11:4 12:10 5:11 11:8 3 :2
Monika Pietkiewicz Chantal Mantz 7:11 11:8 6:11 8:11 1 :3
Alena Lemmer Marie Migot 13:15 1:11 6:11 0 :3
Janina Kämmerer Giorgia Piccolin 9:11 11:8 11:4 4:11 11:6 3 :2

Round 3
2019-02-03 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TV Busenbach   6:3
Chantal Mantz / Yuan Wan Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner 11:7 11:7 11:9 3 :0
Marie Migot / Giorgia Piccolin Tanja Krämer / Jessica Göbel 1:11 0:11 0:11 0 :3
Chantal Mantz Jessica Göbel 11:7 11:6 11:2 3 :0
Yuan Wan Tanja Krämer 11:6 11:13 11:7 11:3 3 :1
Marie Migot Franziska Schreiner 11:6 14:12 7:11 11:5 3 :1
Giorgia Piccolin Anastasia Bondareva 0:11 0:11 0:11 0 :3
Chantal Mantz Tanja Krämer 11:6 13:11 11:13 12:10 3 :1
Yuan Wan Jessica Göbel 11:8 16:18 7:11 9:11 1 :3
Marie Migot Anastasia Bondareva 11:8 12:14 10:12 11:9 11:7 3 :2
Giorgia Piccolin Franziska Schreiner :

Round 3
2019-02-10 13:30
ttc berlin eastside SV Böblingen   6:0
Georgina Pota / Kathrin Mühlbach Theresa Kraft / Julia Kaim 6:11 11:5 11:7 7:11 11:9 3 :2
Xiaona Shan / Nina Mittelham Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr 11:8 11:6 11:3 3 :0
Xiaona Shan Rosalia Stähr 11:8 11:6 11:7 3 :0
Georgina Pota Qianhong Gotsch 12:10 11:13 11:9 7:11 15:13 3 :2
Nina Mittelham Julia Kaim 11:9 11:6 11:7 3 :0
Kathrin Mühlbach Theresa Kraft 12:10 11:8 11:2 3 :0
Xiaona Shan Qianhong Gotsch :
Georgina Pota Rosalia Stähr :
Nina Mittelham Theresa Kraft :
Kathrin Mühlbach Julia Kaim :

Round 3
2019-02-10 14:00
SV DJK Kolbermoor TSV 1909 Langstadt   6:1
Kristin Lang / Sabine Winter Anne Bundesmann / Sonja Busemann 11:5 11:9 11:6 3 :0
Svetlana Ganina / Katharina Michajlova Monika Pietkiewicz / Alena Lemmer 6:11 14:12 11:9 6:11 2:11 2 :3
Kristin Lang Alena Lemmer 11:5 11:6 11:8 3 :0
Sabine Winter Monika Pietkiewicz 7:11 11:8 11:5 11:9 3 :1
Svetlana Ganina Sonja Busemann 11:5 11:2 11:4 3 :0
Katharina Michajlova Anne Bundesmann 11:6 12:10 11:9 3 :0
Kristin Lang Monika Pietkiewicz 15:13 11:8 8:11 11:5 3 :1
Sabine Winter Alena Lemmer :
Svetlana Ganina Anne Bundesmann :
Katharina Michajlova Sonja Busemann :


Round 4
2019-02-10 14:30
TTK Anröchte TuS Bad Driburg   0:6
Qi Shi / Yang Henrich Britt Eerland / Sarah de Nutte 11:6 11:3 7:11 7:11 17:19 2 :3
Marta Golota / Annika Kerkhoff Nadine Bollmeier / Sophia Klee 5:11 4:11 3:11 0 :3
Qi Shi Sarah de Nutte 8:11 11:13 9:11 0 :3
Yang Henrich Britt Eerland 11:9 9:11 8:11 8:11 1 :3
Marta Golota Sophia Klee 8:11 15:13 8:11 11:7 7:11 2 :3
Rosanna Levenig Nadine Bollmeier 3:11 5:11 4:11 0 :3
Qi Shi Britt Eerland :
Yang Henrich Sarah de Nutte :
Marta Golota Nadine Bollmeier :
Rosanna Levenig Sophia Klee :

Round 4
2019-02-17 10:30
SV Böblingen SV DJK Kolbermoor   4:6
Theresa Kraft / Julia Kaim Svetlana Ganina / Katharina Michajlova 11:6 4:11 11:4 11:7 3 :1
Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr Kristin Lang / Sabine Winter 11:5 11:13 10:12 5:11 1 :3
Qianhong Gotsch Sabine Winter 13:11 11:8 11:8 3 :0
Rosalia Stähr Kristin Lang 5:11 7:11 4:11 0 :3
Theresa Kraft Katharina Michajlova 6:11 9:11 11:9 11:7 11:5 3 :2
Julia Kaim Svetlana Ganina 4:11 6:11 10:12 0 :3
Qianhong Gotsch Kristin Lang 8:11 11:5 4:11 8:11 1 :3
Rosalia Stähr Sabine Winter 8:11 5:11 5:11 0 :3
Theresa Kraft Svetlana Ganina 11:6 11:8 11:7 3 :0
Julia Kaim Katharina Michajlova 12:10 5:11 11:6 10:12 11:13 2 :3

Round 4
2019-02-17 13:00
ttc berlin eastside TTK Anröchte   6:0
Xiaona Shan / Nina Mittelham Qi Shi / Yang Henrich 7:11 11:9 8:11 11:7 11:6 3 :2
Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach Marta Golota / Annika Kerkhoff 11:2 11:6 11:9 3 :0
Xiaona Shan Yang Henrich 11:7 11:6 11:5 3 :0
Nina Mittelham Qi Shi 11:9 11:6 8:11 2:11 13:11 3 :2
Matilda Ekholm Annika Kerkhoff 11:5 11:3 11:7 3 :0
Kathrin Mühlbach Marta Golota 14:12 11:6 11:9 3 :0
Xiaona Shan Qi Shi :
Nina Mittelham Yang Henrich :
Matilda Ekholm Marta Golota :
Kathrin Mühlbach Annika Kerkhoff :


Round 5
2019-02-23 15:00
TSV 1909 Langstadt TV Busenbach   6:1
Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng Tanja Krämer / Jessica Göbel 6:11 11:9 9:11 11:4 11:6 3 :2
Monika Pietkiewicz / Janina Kämmerer Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner 11:4 12:10 10:12 11:3 3 :1
Petrissa Solja Jessica Göbel 11:7 11:4 11:8 3 :0
Hsien-Tzu Cheng Tanja Krämer 11:9 14:12 11:6 3 :0
Monika Pietkiewicz Franziska Schreiner 11:8 11:5 8:11 10:12 9:11 2 :3
Janina Kämmerer Anastasia Bondareva 7:11 11:6 9:11 11:7 11:4 3 :2
Petrissa Solja Tanja Krämer 11:6 12:10 6:11 11:9 3 :1
Hsien-Tzu Cheng Jessica Göbel :
Monika Pietkiewicz Anastasia Bondareva :
Janina Kämmerer Franziska Schreiner :

Round 5
2019-02-24 10:30
SV Böblingen TSV 1909 Langstadt   4:6
Theresa Kraft / Julia Kaim Petrissa Solja / Hsien-Tzu Cheng 5:11 1:11 9:11 0 :3
Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr Alena Lemmer / Anne Bundesmann 11:9 14:12 11:5 3 :0
Qianhong Gotsch Hsien-Tzu Cheng 11:7 11:3 11:7 3 :0
Rosalia Stähr Petrissa Solja 9:11 6:11 8:11 0 :3
Theresa Kraft Anne Bundesmann 11:7 11:9 7:11 13:11 3 :1
Julia Kaim Alena Lemmer 9:11 7:11 11:5 11:3 8:11 2 :3
Qianhong Gotsch Petrissa Solja 11:13 13:11 11:8 8:11 7:11 2 :3
Rosalia Stähr Hsien-Tzu Cheng 8:11 8:11 10:12 0 :3
Theresa Kraft Alena Lemmer 14:12 11:4 1:11 11:2 3 :1
Julia Kaim Anne Bundesmann 12:10 10:12 5:11 11:8 5:11 2 :3

Round 5
2019-02-24 14:00
SV DJK Kolbermoor ttc berlin eastside   2:6
Kristin Lang / Sabine Winter Matilda Ekholm / Kathrin Mühlbach 10:12 11:7 7:11 11:8 9:11 2 :3
Svetlana Ganina / Katharina Michajlova Xiaona Shan / Nina Mittelham 3:11 7:11 4:11 0 :3
Kristin Lang Nina Mittelham 7:11 11:4 10:12 11:9 8:11 2 :3
Sabine Winter Xiaona Shan 14:16 11:5 7:11 5:11 1 :3
Svetlana Ganina Kathrin Mühlbach 11:7 11:2 9:11 11:5 3 :1
Katharina Michajlova Matilda Ekholm 11:13 8:11 4:11 0 :3
Kristin Lang Xiaona Shan 8:11 11:7 11:8 5:11 11:8 3 :2
Sabine Winter Nina Mittelham 3:11 11:7 6:11 4:11 1 :3
Svetlana Ganina Matilda Ekholm :
Katharina Michajlova Kathrin Mühlbach :

Round 5
2019-02-24 14:00
TuS Bad Driburg TV Busenbach   6:2
Nadine Bollmeier / Sophia Klee Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner 10:12 11:9 11:4 11:7 3 :1
Britt Eerland / Sarah de Nutte Tanja Krämer / Jessica Göbel 11:9 9:11 11:4 3:11 12:14 2 :3
Britt Eerland Jessica Göbel 11:8 11:2 11:9 3 :0
Sarah de Nutte Tanja Krämer 7:11 12:10 11:8 11:7 3 :1
Nadine Bollmeier Franziska Schreiner 14:12 11:3 11:9 3 :0
Sophia Klee Anastasia Bondareva 12:14 11:7 3:11 7:11 1 :3
Britt Eerland Tanja Krämer 11:5 11:7 7:11 11:5 3 :1
Sarah de Nutte Jessica Göbel 6:11 11:6 11:6 12:10 3 :1
Nadine Bollmeier Anastasia Bondareva :
Sophia Klee Franziska Schreiner :


Round 6
2019-02-24 14:30
TTK Anröchte TTG Bingen/Münster-Sarmsh.   4:6
Aimei Wang / Marta Golota Lily Zhang / Chantal Mantz 6:11 8:11 9:11 0 :3
Qi Shi / Yang Henrich Marie Migot / Giorgia Piccolin 9:11 15:13 11:7 11:8 3 :1
Qi Shi Chantal Mantz 11:4 11:9 5:11 9:11 13:15 2 :3
Aimei Wang Lily Zhang 8:11 11:4 8:11 11:8 11:8 3 :2
Yang Henrich Giorgia Piccolin 9:11 6:11 4:11 0 :3
Marta Golota Marie Migot 8:11 12:10 11:9 12:14 4:11 2 :3
Qi Shi Lily Zhang 14:12 6:11 10:12 11:6 11:6 3 :2
Aimei Wang Chantal Mantz 11:7 11:6 5:11 11:7 3 :1
Yang Henrich Marie Migot 7:11 9:11 5:11 0 :3
Marta Golota Giorgia Piccolin 11:13 12:14 11:4 11:8 3:11 2 :3

Round 6
2019-03-10 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. ttc berlin eastside   5:5
Chantal Mantz / Yuan Wan Kathrin Mühlbach / Irina Palina 6:11 12:10 11:9 11:4 3 :1
Lily Zhang / Giorgia Piccolin Xiaona Shan / Nina Mittelham 6:11 7:11 6:11 0 :3
Lily Zhang Nina Mittelham 11:6 11:5 9:11 11:8 3 :1
Chantal Mantz Xiaona Shan 17:19 3:11 11:8 8:11 1 :3
Yuan Wan Irina Palina 11:9 11:9 11:9 3 :0
Giorgia Piccolin Kathrin Mühlbach 8:11 11:5 8:11 10:12 1 :3
Lily Zhang Xiaona Shan 6:11 5:11 6:11 0 :3
Chantal Mantz Nina Mittelham 7:11 9:11 9:11 0 :3
Yuan Wan Kathrin Mühlbach 11:6 11:8 20:18 3 :0
Giorgia Piccolin Irina Palina 12:10 7:11 5:11 11:8 11:9 3 :2

Round 6
2019-03-16 18:30
TV Busenbach SV DJK Kolbermoor   0:6
Tanja Krämer / Jessica Göbel Kristin Lang / Sabine Winter 9:11 4:11 9:11 0 :3
Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner Svetlana Ganina / Katharina Michajlova 11:2 9:11 9:11 6:11 1 :3
Tanja Krämer Sabine Winter 7:11 9:11 11:3 11:6 3:11 2 :3
Jessica Göbel Kristin Lang 6:11 12:10 9:11 7:11 1 :3
Anastasia Bondareva Katharina Michajlova 9:11 8:11 10:12 0 :3
Franziska Schreiner Svetlana Ganina 5:11 5:11 7:11 0 :3
Tanja Krämer Kristin Lang :
Jessica Göbel Sabine Winter :
Anastasia Bondareva Svetlana Ganina :
Franziska Schreiner Katharina Michajlova :


Round 7
2019-03-17 14:00
TuS Bad Driburg SV DJK Kolbermoor   4:6
Nadine Bollmeier / Sophia Klee Svetlana Ganina / Katharina Michajlova 8:11 8:11 11:9 11:8 7:11 2 :3
Britt Eerland / Sarah de Nutte Kristin Lang / Sabine Winter 11:7 15:17 12:14 7:11 1 :3
Britt Eerland Sabine Winter 11:8 11:5 6:11 8:11 11:4 3 :2
Sarah de Nutte Kristin Lang 6:11 6:11 8:11 0 :3
Nadine Bollmeier Katharina Michajlova 12:10 7:11 11:9 14:12 3 :1
Sophia Klee Svetlana Ganina 6:11 4:11 7:11 0 :3
Britt Eerland Kristin Lang 11:8 7:11 2:11 8:11 1 :3
Sarah de Nutte Sabine Winter 12:10 7:11 15:13 11:13 11:9 3 :2
Nadine Bollmeier Svetlana Ganina 8:11 12:10 11:7 12:10 3 :1
Sophia Klee Katharina Michajlova 8:11 11:9 13:11 10:12 6:11 2 :3

Round 7
2019-03-17 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. SV Böblingen   6:3
Chantal Mantz / Yuan Wan Julia Kaim / Sarah Wagner 11:9 11:5 11:7 3 :0
Lily Zhang / Marie Migot Qianhong Gotsch / Theresa Kraft 8:11 6:11 6:11 0 :3
Lily Zhang Theresa Kraft 11:6 11:5 13:11 3 :0
Chantal Mantz Qianhong Gotsch 10:12 8:11 5:11 0 :3
Yuan Wan Sarah Wagner 11:9 11:3 11:4 3 :0
Marie Migot Julia Kaim 11:4 10:12 11:8 11:3 3 :1
Lily Zhang Qianhong Gotsch 7:11 9:11 11:8 7:11 1 :3
Chantal Mantz Theresa Kraft 11:8 11:8 12:10 3 :0
Yuan Wan Julia Kaim 11:8 11:5 11:5 3 :0
Marie Migot Sarah Wagner :

Round 7
2019-03-17 14:30
TTK Anröchte TSV 1909 Langstadt   6:4
Aimei Wang / Marta Golota Alena Lemmer / Anne Bundesmann 9:11 6:11 4:11 0 :3
Qi Shi / Yang Henrich Hsien-Tzu Cheng / Monika Pietkiewicz 11:7 11:9 4:11 11:6 3 :1
Qi Shi Monika Pietkiewicz 11:4 5:11 11:9 11:6 3 :1
Aimei Wang Hsien-Tzu Cheng 11:7 11:9 11:7 3 :0
Yang Henrich Anne Bundesmann 11:7 11:3 11:5 3 :0
Marta Golota Alena Lemmer 7:11 12:10 9:11 6:11 1 :3
Qi Shi Hsien-Tzu Cheng 11:7 11:7 9:11 11:6 3 :1
Aimei Wang Monika Pietkiewicz 2:11 5:11 5:11 0 :3
Yang Henrich Alena Lemmer 9:11 2:11 9:11 0 :3
Marta Golota Anne Bundesmann 11:4 11:5 12:14 11:9 3 :1

Round 7
2019-03-24 14:00
SV DJK Kolbermoor TTK Anröchte   6:0
Kristin Lang / Sabine Winter Ingrid Levenig / Annika Kerkhoff 11:5 11:3 11:4 3 :0
Katharina Michajlova / Svetlana Ganina Yang Henrich / Marta Golota 9:11 11:7 8:11 11:4 11:7 3 :2
Kristin Lang Marta Golota 11:6 11:5 11:9 3 :0
Sabine Winter Yang Henrich 11:8 11:6 11:6 3 :0
Svetlana Ganina Annika Kerkhoff 11:2 11:1 11:5 3 :0
Katharina Michajlova Ingrid Levenig 11:2 11:6 11:4 3 :0
Kristin Lang Yang Henrich :
Sabine Winter Marta Golota :
Svetlana Ganina Ingrid Levenig :
Katharina Michajlova Annika Kerkhoff :


Round 8
2019-03-24 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. TuS Bad Driburg   5:5
Lily Zhang / Giorgia Piccolin Britt Eerland / Nadine Bollmeier 11:7 11:6 11:8 3 :0
Chantal Mantz / Yuan Wan Yan Su / Sophia Klee 11:7 8:11 11:9 11:1 3 :1
Lily Zhang Yan Su 11:8 11:5 8:11 11:4 3 :1
Chantal Mantz Britt Eerland 6:11 9:11 8:11 0 :3
Yuan Wan Sophia Klee 11:5 9:11 7:11 8:11 1 :3
Giorgia Piccolin Nadine Bollmeier 4:11 12:14 11:9 11:8 8:11 2 :3
Lily Zhang Britt Eerland 3:11 0:11 0:11 0 :3
Chantal Mantz Yan Su 11:7 11:4 11:4 3 :0
Yuan Wan Nadine Bollmeier 11:8 9:11 11:7 11:7 3 :1
Giorgia Piccolin Sophia Klee 7:11 7:11 3:11 0 :3

Round 8
2019-03-24 14:04
SV Böblingen TV Busenbach   3:6
Qianhong Gotsch / Rosalia Stähr Anastasia Bondareva / Franziska Schreiner 11:4 9:11 11:5 11:6 3 :1
Theresa Kraft / Julia Kaim Tanja Krämer / Jessica Göbel 9:11 4:11 11:8 12:10 12:10 3 :2
Qianhong Gotsch Jessica Göbel 11:4 6:11 11:7 13:11 3 :1
Rosalia Stähr Tanja Krämer 6:11 8:11 11:7 9:11 1 :3
Theresa Kraft Franziska Schreiner 11:9 8:11 11:9 5:11 9:11 2 :3
Julia Kaim Anastasia Bondareva 11:6 11:9 10:12 9:11 8:11 2 :3
Qianhong Gotsch Tanja Krämer 11:7 11:9 5:11 8:11 9:11 2 :3
Rosalia Stähr Jessica Göbel 16:14 5:11 8:11 8:11 1 :3
Theresa Kraft Anastasia Bondareva 11:7 11:2 5:11 8:11 9:11 2 :3
Julia Kaim Franziska Schreiner :

Round 8
2019-03-24 15:00
ttc berlin eastside TSV 1909 Langstadt   0:6
Kathrin Mühlbach / Johanna Salzmann Alena Lemmer / Anne Bundesmann 6:11 8:11 11:7 7:11 1 :3
Lilia Palina / Arina Spektor Janina Kämmerer / Anna Jansen 5:11 7:11 5:11 0 :3
Kathrin Mühlbach Janina Kämmerer 10:12 5:11 8:11 0 :3
Johanna Salzmann Alena Lemmer 9:11 8:11 5:11 0 :3
Lilia Palina Anna Jansen 11:5 10:12 4:11 4:11 1 :3
Arina Spektor Anne Bundesmann 10:12 7:11 9:11 0 :3
Kathrin Mühlbach Alena Lemmer :
Johanna Salzmann Janina Kämmerer :
Lilia Palina Anne Bundesmann :
Arina Spektor Anna Jansen :

Teams & Players

Teams Players
ttc berlin eastside YANA Tie , XIAONA Shan , GEORGINA Pota , NINA Mittelham , MATILDA Ekholm , KATHRIN Mühlbach , IRINA Palina , JOHANNA Salzmann , LILIA Palina , ARINA Spektor
SV DJK Kolbermoor JIA Liu , KRISTIN Lang , SABINE Winter , SVETLANA Ganina , KATHARINA Michajlova
TuS Bad Driburg BRITT Eerland , SARAH DE Nutte , YAN Su , NADINE Bollmeier , SOPHIA Klee , LINDA van de Leur-Creemers
TTG Bingen/Münster-Sarmsh. LILY Zhang , CHANTAL Mantz , YUAN Wan , MARIE Migot , GIORGIA Piccolin
TSV 1909 Langstadt PETRISSA Solja , HSIEN-TZU Cheng , ARCHANA GIRISH Kamath , MONIKA Pietkiewicz , ALENA Lemmer , JANINA Kämmerer , ANNE Bundesmann , SONJA Busemann , ANNA Jansen
TTK Anröchte QI Shi , AIMEI Wang , JING Tian-Zörner , YANG Henrich , MARTA Golota , INGRID Levenig , ANNIKA Kerkhoff , ROSANNA Levenig
TV Busenbach TANJA Krämer , JESSICA Göbel , ANASTASIA Bondareva , LISA Lung , FRANZISKA Schreiner
SV Böblingen QIANHONG Gotsch , YANHUA Yang-Xu , ROSALIA Stähr , THERESA Kraft , NICOLE Struse , JULIA Kaim , SARAH Wagner

Latest Tweets by ittfworld