contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

1. Damen-Bundesliga 2016/2017

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 7 6 0 1 29 13 16 26
2. TTC Übelbach 1 7 3 2 2 23 19 4 20
3. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 7 4 2 1 27 15 12 19
4. Linz AG Froschberg 2 7 2 1 4 22 20 2 16
5. SU Spk. Kufstein 1 7 1 1 5 22 20 2 16
6. Oberndorf 1 7 1 5 1 15 27 -12 14
7. Bodensdorf 1 7 1 4 2 16 26 -10 11
8. Wr. Neudorf 1 7 1 4 2 14 28 -14 11
  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 6 5 0 1 24 12 12 23
2. TTC Übelbach 1 6 3 1 2 22 14 8 19
3. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 6 4 2 0 24 12 12 17
4. Linz AG Froschberg 2 6 2 1 3 19 17 2 14
5. SU Spk. Kufstein 1 6 1 1 4 19 17 2 14
6. Oberndorf 1 6 0 5 1 10 26 -16 11
7. Bodensdorf 1 6 1 3 2 15 21 -6 10
8. Wr. Neudorf 1 6 1 4 1 11 25 -14 9
  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 5 4 0 1 19 11 8 20
2. TTC Übelbach 1 5 2 1 2 17 13 4 16
3. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 5 3 2 0 18 12 6 14
4. Linz AG Froschberg 2 5 2 1 2 16 14 2 12
5. SU Spk. Kufstein 1 5 1 1 3 16 14 2 12
6. Oberndorf 1 5 0 4 1 9 21 -12 10
7. Bodensdorf 1 5 1 2 2 15 15 0 9
8. Wr. Neudorf 1 5 1 3 1 10 20 -10 8
  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 4 3 0 1 15 9 6 17
2. TTC Übelbach 1 4 2 0 2 15 9 6 15
3. Linz AG Froschberg 2 4 2 0 2 15 9 6 11
4. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 4 2 2 0 14 10 4 11
5. SU Spk. Kufstein 1 4 0 1 3 11 13 -2 9
6. Oberndorf 1 4 0 3 1 7 17 -10 9
7. Wr. Neudorf 1 4 1 2 1 9 15 -6 7
8. Bodensdorf 1 4 0 2 2 10 14 -4 6
  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 3 2 0 1 11 7 4 14
2. TTC Übelbach 1 3 2 0 1 12 6 6 13
3. Linz AG Froschberg 2 3 2 0 1 12 6 6 9
4. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 3 1 2 0 10 8 2 8
5. SU Spk. Kufstein 1 3 0 0 3 9 9 0 8
6. Oberndorf 1 3 0 2 1 5 13 -8 8
7. Wr. Neudorf 1 3 1 2 0 6 12 -6 5
8. Bodensdorf 1 3 0 2 1 7 11 -4 4
  Team PL W L D + - +-  
1. Linz AG Froschberg 1 2 1 0 1 7 5 2 11
2. TTC Übelbach 1 2 1 0 1 7 5 2 10
3. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 2 1 1 0 8 4 4 7
4. Oberndorf 1 2 0 1 1 4 8 -4 7
5. Linz AG Froschberg 2 2 1 0 1 7 5 2 6
6. SU Spk. Kufstein 1 2 0 0 2 6 6 0 6
7. Wr. Neudorf 1 2 1 1 0 5 7 -2 4
8. Bodensdorf 1 2 0 2 0 4 8 -4 2
  Team PL W L D + - +-  
1. TTC Übelbach 1 1 1 0 0 4 2 2 8
2. Linz AG Froschberg 1 1 0 0 1 3 3 0 8
3. LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 1 1 0 0 6 0 6 6
4. Oberndorf 1 1 0 0 1 3 3 0 6
5. SU Spk. Kufstein 1 1 0 0 1 3 3 0 4
6. Linz AG Froschberg 2 1 0 0 1 3 3 0 3
7. Bodensdorf 1 1 0 1 0 2 4 -2 1
8. Wr. Neudorf 1 1 0 1 0 0 6 -6 1

Results

Round 1
2016-09-24 13:00
LZ easyTherm Linz-Froschberg Wr. Neudorf   6:0
Mischek Karoline Fuchs Sandra 3 :0
Kellermann Sophia Fabianova Simona 3 :0
Lupulesku Anelia Fuchs Lisa 3 :0
Mischek Karoline / Lupulesku Anelia Fabianova Simona / Fuchs Lisa 3 :0
Mischek Karoline Fabianova Simona 3 :0
Cote Alicia Fuchs Sandra 3 :1

Round 1
2016-09-24 13:00
Oberndorf SU Spk. Kufstein   3:3
Ehn Victoria Bene Györgyi 3 :0
Sturmlechner Rita Nyitrai Anita 1 :3
Hansen Martha Moser Daniela 3 :0
Ehn Victoria / Hansen Martha Nyitrai Anita / Moser Daniela 3 :1
Ehn Victoria Nyitrai Anita 1 :3
Sturmlechner Rita Bene Györgyi 0 :3

Round 1
2016-09-24 13:00
TTC Übelbach Bodensdorf   4:2
Minerova Adriana Schätzer Evelyn 3 :0
Luginger Melanie Burgar Spela 2 :3
Storer Lisa Schätzer Claudia 3 :1
Minerova Adriana / Storer Lisa Burgar Spela / Schätzer Claudia 3 :0
Minerova Adriana Burgar Spela 0 :3
Luginger Melanie Schätzer Evelyn 3 :0


Round 2
2016-09-24 16:00
Linz AG Froschberg Bodensdorf   4:2
Polcanova Sofia Schätzer Evelyn 3 :0
Rodrigues Anita Schätzer Claudia 0 :3
Liu Jia Burgar Spela 3 :1
Polcanova Sofia / Liu Jia Schätzer Claudia / Burgar Spela 3 :1
Polcanova Sofia Schätzer Claudia 3 :0
Rodrigues Anita Schätzer Evelyn 0 :3

Round 2
2016-09-24 16:00
SU Spk. Kufstein TTC Übelbach   3:3
Bene Györgyi Luginger Melanie 3 :0
Nyitrai Anita Minerova Adriana 3 :1
Moser Daniela Storer Lisa 0 :3
Nyitrai Anita / Moser Daniela Minerova Adriana / Storer Lisa 2 :3
Bene Györgyi Minerova Adriana 0 :3
Nyitrai Anita Luginger Melanie 3 :2

Round 2
2016-09-24 16:00
Wr. Neudorf Oberndorf   5:1
Fabianova Simona Sturmlechner Rita 3 :0
Fuchs Lisa Ehn Victoria 1 :3
Fuchs Sandra Hansen Martha 3 :0
Fabianova Simona / Fuchs Sandra Ehn Victoria / Hansen Martha 3 :2
Fabianova Simona Ehn Victoria 3 :1
Fuchs Lisa Sturmlechner Rita 3 :2

Round 2
2016-09-24 16:00
Linz AG Froschberg LZ easyTherm Linz-Froschberg   4:2
Bergström Linda Mischek Karoline 3 :2
Promberger Lena Cote Alicia 0 :3
Zhang Mo Lupulesku Anelia 3 :0
Zhang Mo / Bergström Linda Mischek Karoline / Lupulesku Anelia 3 :1
Bergström Linda Kellermann Sophia 3 :0
Maienburg Aurelie Mischek Karoline 0 :3


Round 3
2016-09-16
LZ easyTherm Linz-Froschberg Linz AG Froschberg   2:4
Lupulesku Anelia Maienburg Aurelie 3 :0
Mischek Karoline Polcanova Sofia 0 :3
Cote Alicia Zhang Mo 1 :3
Lupulesku Anelia / Mischek Karoline Polcanova Sofia / Zhang Mo 0 :3
Lupulesku Anelia Polcanova Sofia 1 :3
Mischek Karoline Maienburg Aurelie 3 :1

Round 3
2016-09-24
Oberndorf Linz AG Froschberg   1:5
Ehn Victoria Oberfichtner Christine 3 :2
Hansen Martha Bergström Linda 0 :3
Sturmlechner Rita Promberger Lena 1 :3
Ehn Victoria / Sturmlechner Rita Bergström Linda / Promberger Lena 0 :3
Ehn Victoria Bergström Linda 0 :3
Hansen Martha Maienburg Aurelie 2 :3

Round 3
2016-10-08
TTC Übelbach Wr. Neudorf   5:1
Minerova Adriana Fuchs Sandra 3 :1
Luginger Melanie Fabianova Simona 3 :2
Storer Lisa Fuchs Lisa 3 :1
Minerova Adriana / Storer Lisa Fabianova Simona / Fuchs Lisa 2 :3
Minerova Adriana Fabianova Simona 3 :0
Luginger Melanie Fuchs Sandra 3 :0

Round 3
2016-09-24 10:00
Bodensdorf SU Spk. Kufstein   3:3
Burgar Spela Bene Györgyi 1 :3
Schätzer Evelyn Nyitrai Anita 0 :3
Schätzer Claudia Moser Daniela 3 :1
Burgar Spela / Schätzer Claudia Bene Györgyi / Moser Daniela 3 :1
Burgar Spela Nyitrai Anita 3 :0
Schätzer Evelyn Bene Györgyi 0 :3


Round 4
2016-11-19 13:00
Linz AG Froschberg SU Spk. Kufstein   4:2
Polcanova Sofia Bene Györgyi 3 :0
w.o. Nyitrai Anita 0 :3
Zhang Mo Koch Sabrina 3 :0
Polcanova Sofia / Zhang Mo Nyitrai Anita / Koch Sabrina 3 :0
Polcanova Sofia Nyitrai Anita 3 :0
w.o. Bene Györgyi 0 :3

Round 4
2016-11-19 13:00
Wr. Neudorf Bodensdorf   3:3
Fabianova Simona Schätzer Evelyn 3 :0
Fuchs Sandra Burgar Spela 0 :3
Fuchs Lisa Schätzer Claudia 2 :3
Fabianova Simona / Fuchs Lisa Burgar Spela / Schätzer Claudia 3 :1
Fabianova Simona Burgar Spela 0 :3
Fuchs Sandra Schätzer Evelyn 3 :1

Round 4
2016-12-10 10:00
Linz AG Froschberg TTC Übelbach   3:3
Bergström Linda Luginger Melanie 3 :0
Oberfichtner Christine Minerova Adriana 0 :3
Promberger Lena Storer Lisa 0 :3
Promberger Lena / Bergström Linda Storer Lisa / Minerova Adriana 3 :1
Bergström Linda Minerova Adriana 3 :1
Oberfichtner Christine Luginger Melanie 1 :3

Round 4
2016-11-19 13:00
LZ easyTherm Linz-Froschberg Oberndorf   4:2
Lupulesku Anelia Gruber Edith 3 :0
Cote Alicia Ehn Victoria 3 :1
Mischek Karoline Diendorfer Ines 3 :0
Lupulesku Anelia / Mischek Karoline Ehn Victoria / Diendorfer Ines 3 :0
Lupulesku Anelia Ehn Victoria 2 :3
Kellermann Sophia Gruber Edith 2 :3


Round 5
2016-11-19 16:00
Oberndorf Linz AG Froschberg   2:4
Diendorfer Ines w.o. 3 :0
Gruber Edith Zhang Mo 0 :3
Ehn Victoria Polcanova Sofia 0 :3
Ehn Victoria / Diendorfer Ines Zhang Mo / Polcanova Sofia 0 :3
Diendorfer Ines Zhang Mo 0 :3
Gruber Edith w.o. 3 :0

Round 5
2016-11-19 16:00
TTC Übelbach LZ easyTherm Linz-Froschberg   2:4
Minerova Adriana Kellermann Sophia 3 :0
Luginger Melanie Lupulesku Anelia 0 :3
Storer Lisa Mischek Karoline 1 :3
Minerova Adriana / Storer Lisa Lupulesku Anelia / Mischek Karoline 2 :3
Minerova Adriana Lupulesku Anelia 0 :3
Luginger Melanie Cote Alicia 3 :1

Round 5
2016-11-19 16:00
Bodensdorf Linz AG Froschberg   5:1
Burgar Spela Maienburg Aurelie 3 :0
Schätzer Evelyn Promberger Lena 3 :1
Schätzer Claudia Oberfichtner Christine 0 :3
Schätzer Claudia / Burgar Spela Promberger Lena / Oberfichtner Christine 3 :0
Burgar Spela Promberger Lena 3 :1
Schätzer Evelyn Maienburg Aurelie 3 :1

Round 5
2016-11-19 16:00
SU Spk. Kufstein Wr. Neudorf   5:1
Nyitrai Anita Fuchs Sandra 3 :1
Bene Györgyi Fabianova Simona 3 :2
Koch Sabrina Fuchs Lisa 2 :3
Nyitrai Anita / Koch Sabrina Fuchs Sandra / Fuchs Lisa 3 :0
Nyitrai Anita Fabianova Simona 3 :0
Bene Györgyi Fuchs Sandra 3 :1


Round 6
2016-12-10 13:00
Linz AG Froschberg Wr. Neudorf   5:1
Liu Jia Fuchs Sandra 3 :0
Polcanova Sofia Fabianova Simona 3 :0
Maienburg Aurelie Fuchs Lisa 0 :3
Polcanova Sofia / Maienburg Aurelie Fuchs Sandra / Fuchs Lisa 3 :0
Liu Jia Fabianova Simona 3 :0
Polcanova Sofia Fuchs Sandra 3 :0

Round 6
2016-12-10 13:00
Linz AG Froschberg SU Spk. Kufstein   3:3
Zhang Mo Moser Daniela 3 :0
Promberger Lena Nyitrai Anita 0 :3
Oberfichtner Christine Bene Györgyi 1 :3
Zhang Mo / Oberfichtner Christine Nyitrai Anita / Bene Györgyi 2 :3
Zhang Mo Nyitrai Anita 3 :0
Promberger Lena Moser Daniela 3 :0

Round 6
2016-12-10 13:00
LZ easyTherm Linz-Froschberg Bodensdorf   6:0
Lupulesku Anelia Steiner Petra 3 :0
Mischek Karoline Schätzer Claudia 3 :0
Kellermann Sophia Schätzer Evelyn 3 :2
Lupulesku Anelia / Kellermann Sophia Steiner Petra / Schätzer Evelyn 3 :0
Lupulesku Anelia Schätzer Claudia 3 :0
Mischek Karoline Steiner Petra 3 :0

Round 6
2016-12-10 13:00
Oberndorf TTC Übelbach   1:5
Gruber Edith Luginger Melanie 0 :3
Diendorfer Ines Minerova Adriana 0 :3
Ehn Victoria Storer Lisa 1 :3
Diendorfer Ines / Ehn Victoria Minerova Adriana / Storer Lisa 3 :1
Gruber Edith Minerova Adriana 1 :3
Diendorfer Ines Luginger Melanie 1 :3


Round 7
2016-12-10 16:00
TTC Übelbach Linz AG Froschberg   1:5
Minerova Adriana Polcanova Sofia 0 :3
Storer Lisa Liu Jia 0 :3
Storer Daniela Maienburg Aurelie 3 :2
Minerova Adriana / Storer Daniela Polcanova Sofia / Maienburg Aurelie 0 :3
Minerova Adriana Liu Jia 0 :3
Storer Lisa Polcanova Sofia 0 :3

Round 7
2016-12-10 16:00
Bodensdorf Oberndorf   1:5
Schätzer Claudia Gruber Edith 3 :2
Schätzer Evelyn Ehn Victoria 1 :3
Steiner Petra Diendorfer Ines 1 :3
Schätzer Evelyn / Steiner Petra Ehn Victoria / Diendorfer Ines 0 :3
Schätzer Claudia Ehn Victoria 2 :3
Schätzer Evelyn Gruber Edith 2 :3

Round 7
2016-12-10 16:00
SU Spk. Kufstein LZ easyTherm Linz-Froschberg   3:3
Nyitrai Anita Kellermann Sophia 3 :0
Moser Daniela Lupulesku Anelia 0 :3
Bene Györgyi Mischek Karoline 3 :1
Nyitrai Anita / Bene Györgyi Mischek Karoline / Lupulesku Anelia 3 :1
Nyitrai Anita Lupulesku Anelia 0 :3
Moser Daniela Kellermann Sophia 0 :3

Round 7
2016-12-10 16:00
Wr. Neudorf Linz AG Froschberg   3:3
Fabianova Simona Oberfichtner Christine 3 :1
Fuchs Sandra Zhang Mo 0 :3
Fuchs Lisa Promberger Lena 3 :0
Fabianova Simona / Fuchs Lisa Zhang Mo / Promberger Lena 0 :3
Fabianova Simona Zhang Mo 0 :3
Fuchs Sandra Oberfichtner Christine 3 :0

Teams & Players

Teams Players
Linz AG Froschberg 1 SOFIA Polcanova , AURELIE Maienburg , JIA Liu , LINDA Bergström , MO Zhang , CHRISTINE Oberfichtner , LENA Promberger , ANITA Rodrigues
LZ easyTherm Linz-Froschberg 1 KAROLINE Mischek , ANELIA Lupulesku , ALICIA Cote , SOPHIA Kellermann
TTC Übelbach 1 LISA Storer , ADRIANA Minerova , MELANIE Luginger , DANIELA Storer
Linz AG Froschberg 2 MO Zhang , LINDA Bergström , LENA Promberger , CHRISTINE Oberfichtner , AURELIE Maienburg
SU Spk. Kufstein 1 ANITA Nyitrai , GYÖRGYI Bene , DANIELA Moser , SABRINA Koch
Wr. Neudorf 1 LISA Fuchs , SIMONA Fabianova , SANDRA Fuchs
Oberndorf 1 VICTORIA Ehn , INES Diendorfer , EDITH Gruber , RITA Sturmlechner , MARTHA Hansen
Bodensdorf 1 SPELA Burgar , CLAUDIA Schätzer , EVELYN Schätzer , PETRA Steiner

Latest Tweets by ittfworld